Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Alina i Balladyna – charakterystyka porównawcza.

Alina i Balladyna to dwie siostry przedstawione w dramacie Juliusza Słowackiego pt.,,Balladyna”. Mieszkały razem z ubogą wdową – swoją matką w leśnej chatce. Chociaż były siostrami, miały charaktery zupełnie inne.

Alina była wysoką, smukłą, zgrabną dziewczyną o blond włosach. Czesała się w warkocz, który spadał jej na ramię. Miała fiołkowe oczy. Kirkor porównał ją do anioła.

Jej starsza siostra – Balladyna była ładną, wysoką, zgrabną brunetką o alabastrowej cerze. Miała długie włosy splecione w warkocz.

Uroda młodszej córki wdowy była jakby odbiciem jej charakteru. Alina była wesoła, pogodna, szczera. Bardzo kochała matkę i siostrę. Gdyby Kirkor poślubił ją, zabrałaby je ze sobą do jego zamku. Była gotowa pokochać go. Lubiła pomagać w domu.

Balladyna miała ciemny, mroczny i zbrodnicze charakter. Nie kochała ani siostry, którą traktowała jak rywalkę, ani matki, która wykonywała za nią pracę, i której nie darzyła szacunkiem. Nie kochała również Kirkora. Wzięła z nim ślub tylko dlatego, aby mieć władzę i pieniądze.

Alina była wzorową córką i siostrą. Była także dobra, ufna, pomocna, serdeczna wobec innych. Przedstawiała bohaterkę pozytywną. Dlatego wolę ja bardziej od Balladyny, która była złą, nieuczciwą kobietą. Zdradziła rodzinę i popełniła liczne zbrodnie. Była wyrafinowaną i bezwględną królową. Poddani jej nienawidzili. Starsza córka wdowy to postać negatywna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *