Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Analizując podany fragment, przedstaw skuteczność języka jako narzędzia wpływania na ludzi. Odwołaj się do całej historii Makbeta i jego żony.

Język, przez lata formowana idea służąca do komunikacji, która prowadziła do miłości i wojny. Przez setki lat ludzie zmieniali bieg historii za jego pomocą. Odpowiednio dobrane słowa i natężenie głosu popychało ofiary do złego i dobrego. Tak też było w przypadku Makbeta, który z wiernego rycerza stał się okrutnym zdrajcom.

Makbet jako wierny rycerz wracał do swego pana z przyjacielem broni Bankiem po ciężkiej bitwie. Jadąc ścieżką rycerze napotkali trzy czarownice, które wypowiedziały dziwne słowa mówiące o przyszłości woja(?Cześć ci Makbecie! Przyszły królu?). Te słowa wzbudziły w Makbecie dziwne myśli dotyczące jego wierności. Nie mogąc sobie poradzić z nimi, rycerz postanowił wysłać list do żony, w którym opowiada o dziwnej przepowiedni. Lady Makbet po odczytaniu listu i krótkim zastanowieniu stwierdziła, że słowa dotyczące przyszłości jej męża mogą okazać się prawdziwe. W ten do jej komnaty wszedł sługa i poinformował ją o rychłym przyjeździe króla Dunkana. Gdy to usłyszała wpadła na iście szatański plan. Według niego, król Dunkan po uprzednim spojeniu alkoholem miał zostać zamordowany przez Makbeta. Zapada noc i król przyjeżdża wraz z świtą. Lady Makbet wraz z mężem witają i zapraszają gości na ucztę. W czasie uczty Makbet wychodzi z komnaty biesiadnej i myśli o przyszłości. Po chwili dołącza do niego żona, rozpoczyna się rozmowa. W jej czasie z ust kobiety wydobywają się słowa: ?Byłam karmicielką i wiem jak to jest słodko kochać dziecię, które się karmi: byłabym mu jednak wyrwała była pierś z ust nadstawionych, które się do mnie tkliwie uśmiechały i roztrzaskała czaszkę, gdybym była zobowiązała się do tego czynu jak ty d tego?. Słysząc te słowa rycerz poddaje się woli żony, która zagrała na jego dumie.

W tej historii widoczna jest potęga języka, która z wiernego rycerza uczyniła zdrajcę. A wszystko przez kilka słów, które jak diabeł, popychały mężczyznę do złego, aż w końcu dopięły swego. Mętlik i zagubienie, jakie ze sobą niosły zniszczyły nie tylko życie człowieka, ale również jego dusze. Mam nadzieje, że historia przez ze mnie poruszona w pełni ukazuje potęgę jaką daje mowa.

Mam nadzieję że się przyda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *