Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna. Edukacyjna – szkolna baza wiedzy

Największa baza wypracowań, konspektów, streszczeń i pomocy szkolnych w Polsce. Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Jerzy Andrzejewski – życiorys

Jerzy Andrzejewski urodził się 19 sierpnia 1909 roku w Warszawie. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim.
W okresie II Wojny Światowej był zaangażowany w pomoc Żydom. Na kanwie tych wydarzeń powstała minipowieść „Wielki Tydzień”. Po wojnie razem z Czesławem Miłoszem napisał scenariusz do filmu opartego na przeżyciach Władysława Szpilmana „Robinson Warszawski. Czesław Miłosz opisał Andrzejewskiego w eseju „Zniewolony umysł” w rozdziale „Alfa”.
Jerzy Andrzejewski zmarł w Warszawie 19 kwietnia 1983 roku. W roku 2006 został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia.

Twórczość

Jego debiut literacki to opowiadanie „Wobec czyjegoś życia” wydane w 1932 r. na łamach dziennika „ABC”.

W kręgu jego zainteresowań literackich od początku przewijał się temat homoseksualizmu. Pojawił się również w najsłynniejszej powieści Andrzejewskiego, w „Bramach raju”. Temat ten najpełniej opisywał w dzienniku intymnym, prowadzonym przez całe życie. Dziennik ten nigdy nie ukazał się w całości drukiem. Związki homoseksualne miały być także głównym motywem w nieukończonej powieści „Heliogabal”.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x