Język Polski Wkuwam

Anna Shirley – charakterystyka postaci.

Wśród wielu bohaterów literackich, jakich poznałam jednym z moich ulubionych jest Anna Shirley. Ania jest główną bohaterką powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”, której autorką jest Lucy Maud Montgomery. Dziewczynka urodziła się w Nowej Szkocji, jej rodzice Walter i Betty, byli nauczycielami niestety oboje zginęli, gdy bohaterka była jeszcze małym dzieckiem. Trafiała do różnych domów, jednak nigdzie nie zagrzała miejsca na dłużej. W końcu po długiej tułaczce trafiła do rodzeństwa Cuthbertów – Maryli i Mateusza. Dziewczynka miała w tedy około jedenastu lat. Długi pobyt w sierocińcu spowodował, iż była bardzo szczupła, a ponad to niska. Miała bladą cerę, z dużą ilością piegów, duże szaro – zielone oczy, ognisto czerwone włosy, zaplecione w warkocze. Z biegiem czasu zmieniła się i zdecydowanie wyładniała. Będąc pod opieką Maryli lepiej się odżywiała, co zaokrągliło i poprawiło jej sylwetkę, zaczęła się także modniej ubierać, a jej piegi zbladły.
Cenie ją głównie z powodu jej charakteru, wiele z jej cech uważam za godne do naśladowania. Cechowała ją szczerość, prawdomówność i żywiołowość, ale także impulsywność i brak kontroli nad emocjami, nie bała się wyrażać własnej opinii, czyniła to bardzo otwarcie, co przysparzało jej czasem problemów. Była wielką marzycielką skłonną do popadania w melancholię, zachwycało ją piękno przyrody i uwielbiała z nią obcować, posiadała bujną wyobraźnię, dzięki której potrafiła przenieść się w swój własny wyimaginowany świat. Sądzę, że to właśnie ta cecha pozwoliła jej rozwinąć talent literacki, który posiadała. Była zdolna, pracowita, konsekwentna i ambitna, co pozwoliło jej na osiągnięcie wysokich wyników w szkole, a po ukończeniu studiów otrzymanie posady nauczycielki.
W Zielonym Wzgórzu, bohaterka odnalazła dom rodzinny, którego tak naprawdę nigdy nie miała. Marylę traktowała jak matkę i przyjaciółkę, a Mateusz był dla niej bratnią duszą. Za przygarnięcie odwdzięczała się pomocą w gospodarstwie. Dostarczała także wiele powodów do dumy osiągając wysokie wyniki w nauce. Jej najlepszą przyjaciółką „od serca” była Diana, którą darzyła zaufaniem. W szkole jej największym wrogiem był Gilbert, z którym była skłócona i nieustannie z nim rywalizowała, jednak po latach okazał się on miłością jej życia.
Ania jest pozytywną postacią, mimo kilku życiowych niepowodzeń, wychodziła z każdej sytuacji cało i z uśmiechem. Czytając powieść bardzo szybko utożsamiamy się z bohaterką i przeżywamy wraz z nią jej przygody. Chciałabym posiadać te cechy Ani, które pozwoliły jej odnieść sukces (pracowitość, konsekwencja w dążeniu do celu, upór, cierpliwość, opanowanie itp.), gdyż uważam, że są one istotne dla każdego człowieka, nie zależnie od tego, czym się w życiu zajmuje.
Moim zdaniem kiedy Ania pojawiła się na Zielonym Wzgórzu nie była przykładem grzecznej i dobrze ułożonej dziewczynki . Wyrosła jednak na błyskotliwą, mądrą i dobrze wychowaną kobietę