Język Polski Wkuwam

Być człowiekiem wolnym to znaczy dokonywać ciągle wyborów łatwych i trudnych…

Człowiek wolny ciągle musi dokonywać wyborów tych łatwych i tych trudnych. Często zdarza się tak, że musimy podejmować decyzje w czasie jakiegoś zagrożenia, w obliczu zła.
Osoba ciesząca się wolnością, posiada wolną wolę, zazwyczaj sama wyznacza sobie drogę, którą chce podążać, a czy będzie to dobra droga, zależy od niego samego i od podejmowanych przez niego decyzji. Człowiek wolny ma prawo postępować według własnych zasad. Są sytuacje, gdy wybór może mieć decydujące znaczenie.
Film „300 mil do nieba” ukazuje czym jest wolność i ile trzeba czasami za nią zapłacić. Dwóch chłopców ucieka z Polski do Szwecji w czasie stanu wojennego. Władze polskie chcą ich sprowadzić, lecz pomaga im polska dziennikarka, chłopcy uzyskują azyl i pozostają na emigracji. Dzięki temu filmowi możemy uświadomić sobie ile znaczy wolność dla człowieka. Dwoje młodych ludzi, decyduje się na emigracje, nie patrząc na niebezpieczeństwo, konsekwencje, robi to by być wolnym. Przykładem dążenia do uzyskania wolności jest również mit o Dedalu i Ikarze. Dedal na rozkaz króla Minosa miał za zadanie zbudować labirynt. Po wykonaniu zadania chciał wrócić do ojczyzny. Minos zakazuje mu tego. Dedal wraz z synem Ikarem skonstruowali skrzydła z wosku i piór, by uciec. Dedal zakazał synowi latania zbyt wysoko. Ikar ciesząc się wolnością, zapomniał o zakazie ojca, wzleciał za wysoko, aż słońce roztopiło wosk, a Ikar spadł na ziemię. Chwilowe poczucie wolności zostało przepłacone życiem. Wolność jak się okazuje, dodaje pewności siebie, co często może prowadzić do jej utraty.
Literatura podejmowała chętnie tematykę moralną, stawiając bohaterów przed niełatwymi wyborami, decyzjami, które musieli podejmować by zdobyć upragnioną wolność.