Wkuwam

Charakterystyka Alcybiadesa z lektury Sposób na Alcybiadesa

1. Przedstawienie postaci ,
2. Wygląd zewnętrzny ,
3. Cechy charakreru i usposobienie ,
4. Sposób postępowania ,
5. Ocena postaci .

1. Alcybiades ( Tymoteusz Misiak ) był nauczycielem historii w męskim liceum imienia Samuela Lindego i jednocześnie głównym i tytułowym bohaterem powieści Edmunda Niziurskiego pt. : Sposób na Alcybiadesa . Urodził się 18.08.1899 roku . Był kawalerem . Dzięki swojemu zamiłowaniu do historii dostał przezwisko Alcybiades – postaci historycznej , której najbardziej nienawidził i nie cenił jege zachowania . Na zakończenie powieści , okazuje się , że profesor był doskonałym nauczycielem i wykładowcą .
2. cytat.: Postać starego profesora historii , Misiaka , zwanego Alcybiadesem o pobrużdżonej łysinie , obwisłych ramionach i wiecznie wygniecionym ubraniu , patrzącego w milczeniu zza grubych okularów , była w naszej szkole uosobieniem niezaradności i poczciwości gogicznej . Dokładniej , Alcybiades miał 62 lata , 181 cm. wzrostu i był zupełnie łysy . Czasami cytat.: w niedopiętej jesionce ciężko powłóczył nogami .
3. Był nauczycielem łagodnym , miłym , który nigdy nie przysparzał uczniom poważniejszych kłopotów . cytat.: Było ogólnie znaną rzeczą , że nasz Alcybiades zachowywał formę nawet w najgorszych przeciwnościach życiowych .(…) Również dyr uważał Alcybiadesa za psora , który minął się z powołaniem . N jego lekcjach zazwyczaj panował gwar , jednak były one ciekawe . Był nieszanowany przez młodszych uczniów , którzy uważali go za niepozadnego . cytat.: Alcybiades był osobistością szczególnie wdzięczną do opracowań naukowych i studiów .(…) Wypracowano na niego cztery warianty zasadnicze międzu innymi SPONAA , któtej użyli bohaterowie .
4. Kiedy chłopcy postanowili zastosować metodę wielkiego bluffa ( o tarciu ) , aby zainteresować i zająć profesora , on przerwał im i sam zaczął opowiadać ciekawsze historie np: o Orderze Podwiązki przywnawanym we Francji . Później postanowił odpytywać , bo stwierdził , że uczniowie w ogóle się nie uczą i wszyscy dostali dwuje . Profesor opracował sposób odpytywania uczniów według nazwisk ; historyczne , przyrodnicze , techniczne i te inne .
5. Profesor Misiak był postrzegony przez uczniów jako nauczyciel dryfujący , czyli taki , który łatwo odbiega od tematu . Był nauczycielem dobrym , lecz nie zawsze docenianym , zwłaszcza przez dyrektora i młodszych uczniów . Według mnie Alcybiades był i jest wzorem do naśladowania przez nauczycieli .

prosze , mam nadzieję , że się przyda , sama robiłam ;pp