Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Charakterystyka Balladyny

Balladyna to tytułowa bohaterka dramatu Juliusza Słowackiego. Mieszka ze swoją matką wdową i młodszą siostrą Aliną.
Balladyna jest prostą dziewczyną z kruczoczarnymi włosami. Jej póżniejszy mąż Kirkor, zachwycając się urodą dziewczyny, mówi o niej:Starsza jak śniegi…ta z alabastrów…ta ma pod rzęsą węgle…a ta zaś jako noc biała nad rankiem

Tytułowa bohaterka to ambitna egoistka o słabej psychice. Często kłamała o czym świadczą jej słowa:O panie jeśli w zamku są czeluście, z czeluści ogień bucha, a ty karzesz wskoczyć to wskoczę. Była leniwa, z wszystkiego niezadowolona, ponura. Kiedy rankiem zbierała w lesie maliny, powiedziała:Wolę noc ciemną niż taki poranek.
Zapomina o matce i jest obojętna wobec siostry. Kiedy wdowa broni swej córki:Lecz Balladyna to samo mówiła. W sercu i w myśli…Wierzaj mi rycerzu i Balladyna kocha matkę starą, główna bohaterka zwraca się do Kirkora:Byłabym poczwarą, niegodnej twojej ręki…żebym się matki kochanej wyrzekła. Prócz matki, siostry cwszystko ci poświęce. Słowa te świadczą również o przebiegłości dziewczyny.
Ulubiony kolor Balladyny to czerwony. Kojarzy się on jej z krwią i z malinami, które zbierała w lesie. Balladyna po koleji dopuszczała się zabójstw: siostry, męża Kirkora, rycerza i matki. Zbrodnie, których dokonała nie przeraziły jej. Była zdecydowana na życie w zbrodni:Będe żyła jakby nie było Boga. Po pierwszym dokonanym zabójstwie na jej czole pojawiło się piętno Kainowe.

Balladyna to negatywna postąć która posunęła się do najgorszego grzechu – zbrodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *