Wkuwam

Charakterystyka Bilba Bagginsa – „Hobbit”

Bilbo Baggins to tytułowy bohater powieści J.R.R. Tolkiena „Hobbit”, opublikowanej w 1937 roku. Bilbo Baggins jest hobbitem, istotą o niskim wzroście, pokojowym usposobieniu i umiłowaniem do wygody.

Oto niektóre z charakterystycznych cech Bilba Bagginsa:

  1. Przyjacielski: Bilbo jest osobą bardzo przyjacielską i łatwo nawiązuje kontakty z innymi hobbitami oraz innymi istotami, których poznaje podczas swojej przygody.
  2. Umiarkowany: Bilbo jest hobbit-em umiarkowanym i ma tendencję do unikania ryzyka. Jednak podczas swojej przygody zaczyna odważnie stawiać czoła niebezpieczeństwom.
  3. Ciekawski: Bilbo jest bardzo ciekawy świata poza swoją małą hobbitą dziurą. Jest gotów podjąć wyzwanie i wyruszyć na niebezpieczną wyprawę, aby poznać nowe miejsca i spotkać nowych ludzi.
  4. Odporny: Bilbo ma niezwykłą odporność na działanie magicznych czarów i uroków, co okazuje się kluczowe podczas jego przygody.
  5. Lojalny: Bilbo jest bardzo lojalny wobec swoich przyjaciół i zawsze stara się ich bronić, niezależnie od konsekwencji.
  6. Sprytny: Bilbo jest bardzo sprytny i potrafi myśleć szybko w trudnych sytuacjach, co pozwala mu na przetrwanie w wielu niebezpiecznych sytuacjach.

Wszystkie te cechy sprawiają, że Bilbo Baggins jest postacią sympatyczną i łatwą do polubienia, która staje się coraz bardziej odważna i dojrzała podczas swojej przygody.

Jak wyglądał Bilbo Baggins ? 

Był to człowiek zamożny o niskim wzroście. Głowa jak i stopy porośnięte były brunatnym włosem. Hobbit nie musiał nosić obuwia, ponieważ posiadał stopy z twardą podeszwą. Bilbo posiadał wypięty brzuch, bo był skłonny do tycia. Ubierał się na kolorowo, przeważnie na ubiorze dominował kolor żółty i zielony. Miał długie, zręczne palce. Lubił się dużo śmiać.

Jak tryb życia prowadził Bilbo Baggins ? 

Przed wyprawą prowadził nudny, wygodny i leniwy tryb życia. Nie chciał wziąć udziału w podróży, ponieważ niechętnie wprowadzał zmiany w swoim życiu; uważał, iż jego obecne życie jest bajeczne. Hobbit lubił palić sobie fajki, a zarazem wydmuchiwać pierścienie dymu. Posiadał on ogromną spiżarnię, w której gromadził swoje zapasy żywności. Uwielbiał przyjmować gości. Za każdym razem udało mu się godnie ugościć przybyszów. Gościnność jego miała charakter spokojny.

Czy Bilbo Baggins był pracowity czy leniwy ?

Był strasznie leniwym hobbitem. Wynika to z tego, że nie lubił dalekich wędrówek lub czynności wymagającej wysiłku. Był także pedantyczny; nie potrafił żyć w nieporządku. Bilbo był również nieasertywny; nie potrafił powiedzieć swojego własnego zdania, gdy przybyli do niego goście.

Podczas wyprawy napotykał różne dzikie krajobrazy leśne. Właśnie te wszystkie rzeki, drzewa, polany i inne zjawiska przyrody, które musiał pokonać, były dla Bilba tragiczne. Musiał znosić niewygody i zamuloną ciszę. Zaczął wyruszać w ciemne lasy by zdobyć dla siebie i przyjaciół żywność.

Czy Bilbo Baggins był pracowity czy leniwy ?

Bilbo nie uprawiał czarów, ale umiał znikać bezszelestnie i błyskawicznie dzięki znalezionemu pierścieniu. Gdy natrafiał na jakieś niebezpieczeństwo, nigdy się nie poddawał, nawet jeśli był wykończony fizycznie. Potrafił walczyć z groźnymi potworami aż do utraty sił.

Charakteryzowała go szczególnie odwaga, spryt i ostrożność. Cechy te wiążą się z wydarzeniem, które odbyło się w mrocznej jaskini podczas odwiedzin Bilba u smoka Smauga. Był lojalny wobec swoich towarzyszy, nigdy nie pozostawił ich w sytuacji bez wyjścia. Był także bardzo pomysłowym hobbitem. Gdy elfy uwięziły krasnoludów, Bilbo postanowił ich uwolnić poprzez zamknięcie się w beczkach elfów i przedostać się do miasta.

Po podróży powrócił do dawnych przyzwyczajeń, ale był gotowy na odrobinę zmian w swoim życiu. Nabył umiejętność do pisania wierszy i pamiętników. Swoim rówieśnikom opowiadał, w jaki sposób przeżył daleką wyprawę. Stał się hojniejszym członkiem rodziny; zaczął wydawać pieniądze na prezenty dla przyjaciół i rodziny. Starał się coraz więcej wychodzić na świeże powietrze, odwiedzać bliskich znajomych. Według mnie wyprawa Bilba Bagginsa przyniosła wiele zalet. W trakcie wyprawy odkrył w sobie nowego Bilba, Bilba, którego jeszcze nikt takiego nie znał.