Wkuwam

Charakterystyka Boksera z Folwarku zwierzęcego George’a Orwella.

W powieści G.Orwella, jedną z drugoplanowych postaci był Boxer – koń pociągowy. Nie odznaczał się inteligencją (nigdy nie nauczył się czytać, swoją naukę zakończył na literze „D”). Lecz za to było to piękne i silne zwierzę. Pracował dzielnie przy budowie wiatraku, lecz nie zdawał sobie sprawy ze swojej siły. Nie uważał się przez to za lepszego od innych zwierząt. Za swoją pracę nie chciał żadnej zapłaty, choć pod koniec powieści widzimy go jak pracuje ponad własne siły – „Muszę pracować jeszcze więcej”. Niestety nie doczekał się wymarzonej emerytury.
Podczas bitwy o folwark był nieugięty. Nie poddał się nawet wtedy, gdy został poważnie ranny i poświęcał się dla dobra innych. Posiadał spory autorytet wśród innych zwierząt, był lubiany.
Tragiczność owego bohatera przejawia się w jego wielkiej ufności i chorym uwielbieniu do przywódcy. „Towarzysz Napoleon ma zawsze rację” – była to jego jedna z powtarzających się myśli. Zauroczony poczynaniami świń i wierzący, że wszystko, co robią jest „nieskazitelne” i „wspaniałe” cierpliwie znosił głód i zimno oraz wszelkie niedogodności.
Gdy już nie był zdolny do dalszej pracy, Napoleon zagwarantował mu – tak jak była pewna reszta zwierząt razem z samym koniem – leczenie u weterynarza. Wierzchowiec do końca wierzył w „uczciwość” wodza. Cała historia zwierzęcia skończyła się tragicznie – został wywieziony do przetwórni skór i kości zamiast na leczenie.
Zbuntował się, kiedy było już za późno.