Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna. Edukacyjna – szkolna baza wiedzy

Największa baza wypracowań, konspektów, streszczeń i pomocy szkolnych w Polsce. Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Charakterystyka Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka.

Jedną z wielu komedii Aleksandra Fredry jest „Zemsta”. W komedii tej występują przedstawiciele dawnego świata szlacheckiego Rzeczypospolitej. Cześnik Raptusiewicz, stary kawaler, raptus, bardzo gwałtowny człowiek i Rejent Milczek, zamożny wdowiec, do rozmów nieskory. Obydwaj mieszkają we wspólnym zamku, oddzieleni od siebie na współ zburzonym murem. Cześnik i Rejent są bardzo kontrastującymi postaciami. Dzieli ich wszystko, a łączy nienawiść. Cześnik był człowiekiem bardzo gadatliwym, hałaśliwym, zawziętym i nieustępliwym. W przeciwieństwie do Rejenta należał do ludzi gwałtownych i porywczych.Gdy się zdenerwował potrafił być nieobliczalny. Papkin tak go określił: ”Cześnik Wulkan, aż niemiło, gdybym krótko go nie trzymał, nie wiem, co by z światem było…”. Skłonny do brawury i ryzykowania przy tym patriota i jednocześnie szanował zasadę staropolskiej gościnności. Natomiast Rejent Milczek nieprzenikniony na pozór flegmatyczny i pokorny, a w rzeczywistości wyrachowany i skąpy, sprytny i umiejący interpretować prawo na swoją korzyść. Sprawia wrażenie osoby bardzo pobożnej, pełnej ogłady i wykształconej. Były to tylko pozory. W rozmowie lekceważył sąsiada i jego pogróżki. Z wielką konsekwencją dążył do pokonania Cześnika. Gdy Rejent postanawia naprawić mur rozgraniczający ich zamkowe własności, Cześnik przepędza robotników. Ponadto, pragnąc zemścić się na sąsiedzie podstępem zwabia syna Rejenta – Wacława, i zmusza go do ślubu ze swoją bratanicą – Klarą.Nie zdradzając prawdy o młodych. A jest to dowód o planowaniu różnych podstępów, aby dokuczyć sąsiadowi. Stryj Klary wszystko rozpowiadał często zasięgał rad innych i prosił o przysługę. Poprosił Papkina , aby swoim wyszukanym językiem uzyskał dla niego przychylność Podstoliny jednocześnie przyznał się do nieśmiałości wobec kobiet, rzekł do, Papkina : „Więc niż ty , mój Papkinie , mam rozum tysiąc razy , lecz rozprawiać niewiastom , owe jakieś bałamutnie afektowane świegotanie , niech mi zaraz łeb ktoś utnie , nie potrafię mocium panie . Często nie umie wyrazić swoich myśli wplatając zwykle swoje powiedzenie „mocium panie”. Mimo to nie można powiedzieć, że nie jest inteligentny. Mimo wielu cech przeciwnych są również i takie, które ich łączą. Oboje są wytrwali, dążą wprost do celu. Nie kierują się szczęściem swoich podopiecznych. Są przywiązani do majątku i jednakowo chciwi, wystarczy im najdrobniejsza rzecz, aby doszło do kłótni. Każdy z nich ma swoje powiedzenie, którego często używa-Rejent „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgodzić trzeba”.

Osobiście nie podobają mi się żadne cechy charakteru obydwu bohaterów. Jednakże gdybym miał dokonać wyboru to wybrałbym postać Rejenta Milczka, gdyż w przeciwieństwie do swojego sąsiada – Cześnika Raptusiewicza jest inteligentny, sprytny, przebiegły i opanowany. Jednakże nie jest pozbawiony cech złych takiej jak: obłuda, chciwość i samolubstwo. Najtrafniej określił te postacie syn Rejenta – Wacław, mówiąc o nich „Chcieć ich zbliżyć, czasu szkoda. Mało zysku dużo, krzyku tych dwóch ludzi – Ogień, woda.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x