Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Charakterystyka Cześnika Raptusiewicza Zemsta.

Cześnik Maciej Raptusiewicz to jeden z głównych bohaterów. Cześnik mieszka po jednej stronie zamku. Jest starym kawalerem zubożałym szlachcicem cierpiący na wiele dolegliwości. Jest osobą o prostych manierach. Ale za to jest przywiązany do tradycji i ojczyzny, a także po staropolsku gościnny. Raptusiewicz jest stryjem, a zarazem opiekunem
Klary. Cześnik to tylko tytułowany urząd. Miał szamański tryb życia.

Jest wysoki i tęgi, nosi żupan i zarzucony na niego katusz, przepasany jest pasem słuckim z szablą przy boku. Był ubrany po staropolsku.

„Cześnik wulkan, aż niemiło…” – to jeden z wielu cytatów opisujących Raptusiewicza,. Było w nich wiele prawdy, był on osobą o nieobliczalnym temperamencie, kłótliwym a także zawistnym. Był także gwałtowny i porywczy. Cześnik podobnie jak Milczek, był chciwy i przywiązany do majątku, i aby zapewnić sobie dostatek pragnął ożenić się z Podstoliną, bo myślał, że ta ma majątek po zmarłym mężu. Ale się mylił bo Podstoliną była bez grosza.
Ale nasz bohater posiada także zalety. Jak już wcześniej pisałam jest po staropolsku gościnny. Gdy wita w domu gościa zapomina o kłótniach. Umie się przyznać, że nie potrafi rozmawiać z kobietami. Cześnik jest szczery i chojny. To postać sympatyczna.

Nie wiem czy Cześnik Maciej Raptusiewicz jest postacią pozytywną czy negatywną.
Ma wiele wad, ale także zalet jak każdy jest postacią sympatyczną. Jego gniew i krzyki szybko mijają. Dlatego da się go polubić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *