Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Charakterystyka Cześnika Zemsta A. Fredry.

Cześnik Maciej Raptusiewicz to jeden z głównych bohaterów komedii Aleksandra Fredry pt. Zemsta. Wspólnie ze swoją bratanicą Klarą zajmował połowę zamku w Odrzykoniu. w drugiej połowie mieszkał Rejent Milczek zaciekły wróg Cześnika.
Cześnik Raptusiewicz pochodził z rodziny szlacheckiej i bardzo cenił swoje pochodzenie. Był wysokim, silnym, barczystym i otyłym mężczyzną. Liczył sobie 60 lat. Chodził zawsze ubrany w staropolski strój szlachecki. Ubranie jego stanowił kontusz, przepasany szerokim ozdobnym pasem.
Miał bardzo raptowne i wybuchowe usposobienie, co autor szczególnie podkreśla, nadając mu nazwisko Raptusiewicz. Te cechę charakteru mozna bylo łatwo zauważyć: bardzo często i szybko podniecał, ogarniał go gniew, ale po chwili uczucia te mijały i wpadał w nastrój przeciwny. Podczas bitwy o mur graniczny, w czasie kłótni z Rejentem, Cześnik zawołal do swego sługi, by ten podał szablę i gotów był szczelać do sąsiada, na którego w tym momencie był bardzo zirytowant, ale on przezornie schował sie do komnaty.
Postać Cześnika jest w pewnym scenach postacią komiczą. Szczegolnie był śmieszny, gdy wystepował w roli autora milosnego listu, podszywając sie pod swoją bratanicę Klarę. W tej roli wygladał bardzo komicznie, ponieważ kontrastowała ona z jego prawdziwym charakterem
Cześnik miał wiele ujemnych cech charakteru, był kłótliwy, mściwy, planował zemstę na swoim sąsiedzie Rejencie. Przez swój slub z Podstalią chciał wzmocnic i powiekszyc swój majątek, pragnąl zysku, byl chciwy.
W interesach liczył sie tylko ze swoim zdaniem, był wielkim egoistą, Lecz mimo tylu zlych cech charakteru postac Cześnika Raptusiewicza nie budzi we mnie niecheci. W latach , w których zył. szlachta prowadziła awanturniczy tryb zycia, lubiła pojedyni, zajazdy, kłótnie i zabawy. Postać Czesnika jest jakby wiernym odbiciem tamtejszej szlachty polskiej, jej typowym przedstawicilem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *