Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Charakterystyka Don Kichote z La Manchy.

Don Kichot to główny bohater opowiadania pt.: Don Kichot z Manczy autorstwa Miguela de Cervantes Saavedra.
Don Kichot był szlachcicem.Pochodził z hiszpańskiego miasteczka niedaleko Manczy.Miał około 50 lat.Nigdy nie założył rodziny,a jego gospodarstwem zajmowała się gosposia.
Był on mężczyzną chudym,wysokim i bladym.
Interesował się głównie średniowieczem.Czytał wiele ksiąg rycerskich,zapominając o prawdziwym świecie.Utożsamiał się z postaciami ze średniowiecznych baśni.W wolnych chwilach spotykał się z przyjaciółmi:proboszczem,golibrodą i nauczycielem.Byli przerażeni zachowaniem Don Kichota i chcieli odwieść go od czytania baśni,jednak szlachcic wolał porzucić towarzystwo przyjaciół niż czytanie ksiąg,o czym świadczy cytat:
Zresztą co wy tam wiecie-machnął pogardliwie ręką i wracał do swoich ksiąg.
Z czasem jego marzenia stały się dla niego niebezpieczne.Pewnego dnia wydawało mu się,że widzi olbrzyma. Uznał to za wyzwanie do walki.Założył starą zbroję,która dla niego była najpiękniejszą na świecie.Chudą szkapę wziął jako konia bojowego.Chłopa Sanczo Pansę uczynił swoim giermkiem,a wiejską dziewczynę Alonzę damą serca. Gdy był już gotowy,wraz z giermkiem udał się na wyprawę.W pewnym momencie na horyzoncie pojawiły się wiatraki.Don Kichotowi wydawało się,że są to olbrzymy i rozpoczął walkę z nimi.Przegrał.Poturbowany wrócił do domu,jednak był nieszczęśliwy.Chciał kolejnych bitew.
Czuł w sobie pustkę i głuchy ból w sercu (…) Nie widział już celu przed sobą i świat przestał dla niego istnieć.
Któregoś dnia samotnie,ostatkiem sił wyruszył na wyprawę.Podczas drogi uświadomił sobie,że jego marzenia są nierealne,a on sam żyje w prawdziwym świecie,nie tym stworzonym w baśni.
Pojął jak wielkie było jego szaleństwo i że ten prawdziwy świat go pokonał.
Jego serce biło coraz wolniej,aż w końcu stanęło.Taki był smutny koniec rycerza z Manczy.
Moim zdaniem,Don Kichot nie potrafił oddzielić fikcji od rzeczywistości przezco widział świat przez pryzmat swoich marzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *