Wkuwam

Charakterystyka Ebenezera Scrooge’a „Opowieść wigilijna”

Głównym bohaterem „Opowieści wigilijnej” Karla Dickensa jest Ebenezer Scrooge. To człowiek w starszym wieku, mieszkający w Londynie. Pracuje w kantorze, którego jest właścicielem.

Ebenezer jest chudy i przygarbiony, ma siwe włosy i zaczerwienione oczy; długi, szpiczasty nos oraz sine usta. Ubiera się skromnie. Jest zgryźliwy, obojętny na cudzą biedę i cierpienie, skąpy przy wypłacaniu pensji i udzielaniu datków. Chciwy w dążeniu do zarabiania pieniędzy, a także zgorzkniały wobec innych ludzi w tym dla siostrzeńca i jego rodziny.

Po przemianie i odwiedzinach Duchów Scrooge polubił święta Bożego Narodzenia. Stał się radosny i szczęśliwy. Współczuł biednym i dzielił się majątkiem. Srooge zawsze już kojarzył się ludziom jako hojny i serdeczny człowiek, z którym można porozmawiać. Przed przemianom Ebenezer nie lubił i nie cieszył się zimowym porankiem, środkiem dnia czy nocą. Twierdził, iż święta są tylko wymówką od pracy i czasem płacenia podatków i rachunków. Nie udzielał wsparcia finansowego potrzebującym oraz nie utrzymywał dobrych stosunków z rodziną i innymi.

Jego celem było ciągłe zdobywanie większej ilości pieniędzy. Po odwiedzinach duchów Scrooge’owi zmieniły się poglądy i cele w życiu. Jego głównym celem zostało pomaganie innym i utrzymywanie dobrych stosunków z siostrzeńcem. Takie też były jego poglądy m.in. twierdził, że trzeba cieszyć się dniem i nie zajmować się jedynie pracą.

Sądzę, iż Ebenezer Scrooge zasługuje na sympatię, ponieważ w bardzo krótkim czasie zmienił się w lepszego człowieka. Podziwiam go za to i szczerze wzbudził we mnie szacunek i sympatię.