Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Charakterystyka Julii Kapulet.

Julia Kapulet jest głownym bohaterem dramatu pt. Romeo i Julia Wiliama Szekspira.
Jest ona młodą, czternastoletnią dziewczyną, postacią bardzo charakterystyczną w literaturze. Jej postępowaniem kieruje miłość i to właśnie to uczucie doprowadziło ją do śmierci.
Na początku tragedii Julia sprawia wrażenie dobrej, wychowanej i posłusznej dziewczyny. Jest bardzo uległa wobec rodziców w sprawie zamążpójścia. Z pokorą wysłuchuje poleceń matki, która zwraca jej uwagę na miła powierzchowność kandydata- Parysa. Julia z pewnością wyszłaby za młodzieńca wskazanego przezmatkę, gdyby w jej życiu nie pojawił się Romeo. Romeo oczarował ją na balu i dziewczyna zapomniała o posłuszeństwie wobec rodziców i planowanum ślubie.
Pomimo, że Julia poznała pochodzenie Romea, który okazał się należeć do wrogiej rodziny, wywołuje on w dziewczynie silne uczucie, którego nigdy wcześniej nie zaznała. Niedoświadczona, uległa i posłuszna Julia zmienia się w zdecydowaną i pełną wigoru młodą kobietę, która w imię swych uczuć zdolna jest przeciwstawić się całemy światu. Stwierdzając cyt. muszę kochać przedmiot nienawiści…. decyduje się oddać swe serce ukochanemu. Niezwykła siła uczucia sprawia, że dziewczyna uświadamia sobie, iż życie bez Romea nie ma dla niej sensu.
W scenie balkonowej Julia odważnie wyznaje swojemu ukochanemu miłość. Dwukrotnie zadawała pytanie ukochanemu, czy trakuje ją poważnie i zaproponowała mu małżeństwo. Romeo choć był zdziwiony szybkim tempem rozwoju sytuacji, zapewnia ukochaną, że jest gotowy na ślub. Rodzice Julii byli zbulwersowani, że Julia odrzuciła kandydata, którego dla niej wybrali.
Po wyroku skazującym Romea na wygnanie Julia rozpacza. Nadzieja rozśiwetla jej życie.
Nadal Julia czuje się samotna i zwraca się z prośbą do zakonnika. Otrzymuje od niego napój pozornej śmierci, dzięki temu mogła udawać swoją śmierć, aby uciec do Romea. Kiedy budzi się ze śpiączki dowiaduje się, że Romeo odebrał sobie życie myśląć, że Julia nie żyje. Wtedy bohaterka, aby być dalej z ukochanym popełnia samobójstwo.
Julia Kapulet jest ciekawą postacią, ponieważ pokazuje, że istnieje prawdziwa miłość, dla której można poświęcić nawet własne życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *