Język Polski Wkuwam

Charakterystyka Marcina Borowicza, bohatera „Syzyfowych prac” S. Żeromskiego.

Marcin Borowicz jest głównym bohaterem Syzyfowych prac Stefana Żeromskiego. Ojciec chłopca był ubogim szlachcicem. Posiadał małą wioskę Gawronki, położone blisko Klerykowa. Gdy rodzice chłopca zaczęli mieć kłopoty finansowe, nie mogli już zatrudniać prywatnego nauczyciela dla Marcina. Bohater zmuszony był opuścić swój dom. Marcin poszedł do szkoły w Owczarach.
Marcin był dość wysokim chłopcem. Chłopiec był dobrze zbudowany. Jego wygląd sprawiał miłe wrażenie. Marcin miał bardzo mądry wyraz twarzy. Marcin miał bardzo krótkie włosy oraz czarne oczy.

Borowicz był bardzo opanowany i spokojny. Nie lubił kłótni i bójek, więc ich unikał, nie zaczepiał też nikogo. Nauka i oceny z początku nie bardzo interesowały Marcina. Potem jednak to się zmieniło. Chłopiec zapisał się do rosyjskiego kółka literackiego. Marcin zaczął doceniać wiedzę. Na przemianę bohatera miała wpływ również przeczytana książka. Była to Historia cywilizacji Anglii H. T. Buckle`a. Książka ta uszlachetniła Marcina, dźwigając go z ziemi i odciągając od brudu ziemi. Bohater zaprzyjaźnił się z inspektorem Zabielskim. Stal się pewny siebie. Po długiej samotności zyskał przyjaciela, Andrzeja Radka, który był wiejskim chłopcem. Gdy przyjacielowi Marcina groziło usunięcie ze szkoły, bohater dzielnie stanął w jego obronie. Przyjaciel również pomógł Borowiczowi – gdy wyjechała dziewczyna Marcina, Andrzej pocieszał go.

Marcin był bardzo mądrym chłopcem. Był ambitny. Borowicz był bardzo wrażliwym chłopcem. Poruszała go poezja, przyroda oraz krzywda ludzka.

Jesteśmy świadkami przemiany Marcina Borowicza. Z początku chłopak uległ rusyfikacji, co przejawiało się w wielkiej fascynacji poezją rosyjską, która bardzo chętnie czytał. Niechęcią zaś napawała go lektura Reduty Ordona. W końcu chłopiec dostrzega piękno poezji Mickiewicza. To dzięki niej bohater zrozumiał kim jest, że jest Polakiem i jaką wielką krzywdą jest dla niego i całego narodu rusyfikacja. Marcin doznał oświecenia. Było mu wstyd, żal i gniew za to, jaki był dotychczas.

Marcin długą drogą dochodzi do swojej polskości. Jednak udaje mu się to. Chłopak zrozumiał kim jest, mimo trudnej sytuacji historycznej i politycznej Polski.