Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Charakterystyka Napoleona – bohatera Folwarku Zwierzęcego.

Napoleon jest bohaterem utworu Georga Orwella pt.,, Folwark zwierzęcy?. Utwór ten jest parabolą, mającą za zadanie obalenie mitu sowieckiego. Napoleon jest alegorią Stalina.
Bohater to dorosły knur rasy Berkshire, przeznaczony na sprzedaż, o dzikim i srogim spojrzeniu. Początkowo Napoleon kierował się dobrymi intencjami w stosunku do zwierząt i idei animalizmu. Napoleon jednak był coraz bardziej żądny władzy. Chciał być władcą absolutnym. Postąpił przebiegle, wypędzając Snowballa z folwarku, przewidując, że może mu zagrozić. Oskarżał swego towarzysza o rzeczy, których on nie zrobił. Przypisał sobie zasługi Snowballa i przywłaszczył pomysł budowy wiatraka, co pokazuje nam drugą, obłudną stronę postaci. Postępował przebiegle, wychowując sobie,, gwardię przyboczną?, która wzbudzała strach wśród zwierząt. Bohater do ciężkiej pracy wykorzystywał zwierzęta, rzadko kiedy pokazywał się w oborze, uznając, że umysłowa praca bardzo go męczy. Traktował zwierzęta z ogromnym okrucieństwem, zmniejszył racje żywnościowe i dni wolne od pracy. Całą ich prace wykorzystywał dla siebie, charakteryzował go egoizm. Obalił całą idee równości, wywyższał się ponad inne zwierzęta, korzystając ze wszystkich ludzkich przywilejów. Był snobem. Kazał oddawać sobie cześć, Minimus pisał o nim pieśni i wiersze, na ścianie obory namalowano portret Napoleona. Przestano nazywać go tylko po imieniu, nazywano go ?Ojcem wszystkich zwierząt?. Za całe zło bezpodstawnie oskarżał Snowballa, aby zwierzęta wierzyły w niewinność władcy. Napoleon był oszustem. Okłamywał zwierzęta, wykorzystując ich głupotę. Zmienił treść siedmiu przykazań zapisanych na ścianie obory. Dopisał do nich słowa, zmieniając ich początkowy sens. Zrobił to dla własnej wygody i po to, aby nikt go nie oskarżał o winy. Przedstawiał zwierzętom fałszywy obraz rzeczywistości, wmawiając, że wszystko jest w porządku i lepiej niż za czasów Jonesa. Składał obietnice bez pokrycia. Obiecał zbudowanie zagrody dla emerytów, obietnic nie zrealizował. Szóste przykazanie brzmiało ?żadne zwierzę nie zabije innego?, jednak i to przykazanie złamał Napoleon, dodając ,,bez powodu?. Bohater charakteryzował się bezwzględnością, organizował publiczne egzekucje. Zabito świnie, kury, gęś i owce. Oskarżenia były bez podstawne. Napoleon był chytry, zmienił treść hymnu ,,Zwierzęta Anglii?, aby nie przywołać wspomnień z przeszłości, aby nie dać zwierzętom nadziei i siły do sprzeciwu. Bohater chciwie pragnął bogactw. Handlował z ludźmi, zachowując zyski dla siebie, zaprzyjaźnił się z odwiecznymi wrogami, ludźmi. Stał się jednym z nich. Stał się tyranem, dbającym tylko o swoje partykularne interesy.
Uważam, że Napoleon jest postacią negatywną. Manipulował zwierzętami. Władza absolutna całkowicie go zmieniła. Sprzeciwił się ludziom, aby potem się z nimi zaprzyjaźnić. Myślał tylko o sobie. Sądzę, że George Orwell w znakomity sposób przedstawił tę postać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *