Wkuwam

Charakterystyka Pana Capuleta.

Pan Capulet – postać drugoplanowa, mająca około 60 lat. Jest Głową rodziny Capuletów. Należy do ludzi bogatych. Nienawidzi rodu Montekich. Na początku książki wydaje się, że jest on rozsądnym człowiekiem dobrym człowiekiem, ponieważ na balu spotyka Romeo człowiekiem wyraża się człowiekiem nim pozytywnie. Jednak później okazuje się, że jest człowiekiem, który ma żądze władzy i myśli, że to, co się jemu spodoba, spodoba się także innym.
Rozmawiając z Parysem mówi mu, że wyda swoja córkę za niego, ponieważ chciał w ten sposób zapewnić jej dobre życie w dostatku. Jednak tak nie było. Julia kochała Romeo, ale ojciec o tym nie wiedział i gdy Julia sprzeciwia się jego woli, aby wyszła za Parysa, ten wpada w szał i chce ją wygnać. Przez to Julia musiała spiskować przeciwko swojej rodzinie, udając umarłą, bo jej ojciec nie mógł zrozumieć tego, że Julia Parysa nie kocha. Wydaje się, że właśnie to także przyczyniło się do śmierci dziewczyny, która musiała spiskować przeciwko rodzinie.
Capulet był człowiekiem upartym, którego wola zawsze musiała być spełniona, wymaga od Julii i swojej żony bezwzględnej posłuszności. Żona Capuleta była młoda i biedna, więc bała się cokolwiek mówić, bo mogła przez jedno złe słowo przeciwko mężowi zostać wygnana i skazana na biedę i niedostatek.
Wydawało się, że nic nie może zmienić Capuleta, który był tyranem i złym człowiekiem. Jednak śmierć jego córki go opamiętała i to on pierwszy wyciągnął rękę na zgode. Ale, czy to go zmieniło całkowicie, tego się już nie dowiemy.