Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Charakterystyka Papkina z komedii A. Fredry „Zemsta”

Józef Papkin, syn Jana Papkina, jest jednym z bohaterów komedii Aleksandra Fredry, pt. „Zemsta”. Autor przedstawia go jako kawalera w średnim wieku. Papkin mówi, że jest wysoko urodzonym szlachcicem, a jego rodzina utraciła niegdyś cały majątek.

Nie wiemy zbyt wiele o wyglądzie Papkina. Ubierał się według mody francuskiej, a przy boku nosił szpadę – Artemizę, której ostrze wychwalał ponad wszystko.

Papkin jest na utrzymaniu Cześnika Macieja Raptusiewicza, wykorzystywany przez niego do różnych zadań, choć wstydzi się swojej zależności od szlachcica. Aby dowartościować się w oczach innych ludzi, wymyśla niestworzone historie o swoich bohaterskich wyczynach. Przedstawia siebie jako obrońcę kobiet i słabszych, a tak naprawdę jest kłamcą i tchórzem. Podczas bójki w ogrodzie, gdy miał przepędzić robotników, schował się i czekał na rozwój wydarzeń. Z kolei gdy Wacław dobrowolnie oddał mu się w niewolę, Papkin okłamał Cześnika, mówiąc, że sam go pojmał.

Papkin uważa się za pogromcę niewieścich serc i lwa salonowego. „Giną za mną te kobiety” – mówi. Uważa, że żadna mu się nie oprze, więc oświadcza się Klarze, używając przy tym niezwykle kwiecistego języka. Ponadto przez jakiś czas pełni rolę swata Cześnika i Podstoliny.
W dodatku Papkin jest strasznym chwalipiętą. Rejentowi przedstawia się jako „Papkin, lew Północy, rotmistrz sławny i kawaler”. Chce, by ludzie wierzyli, że jest światowej sławy rycerzem, a w rzeczywistości jego jedyny majątek to gitara angielska, Artemiza i kolekcja motyli będąca w zastawie.

Papkin jest niezwykle barwną i sympatyczną postacią. To właśnie on wprowadza do komedii najwięcej śmiesznych sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *