Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

Balladyna i Alina to bohaterki występujące w tragedii Juliusza Słowackiego pt. „ Balladyna ‘’. Dziewczęta są bardzo kochającymi i troskliwymi siostrami, mają wielki szacunek do matki. Pewnego dnia w ich skromne progi trafia szlachetny rycerz – Kirkor. Obie panienki chcą zostać jego wybranką, jednak ten nie może zdecydować, którą wybrać. Matka dziewczyn proponuje mały konkurs – wygra ta, która nazbiera więcej malin w lesie. Alina okazuje się lepsza. Starsza Balladyna z zazdrości zabija siostrę i sama zostaje żoną Kirkora.
Dziewczęta wyglądają całkiem inaczej. Łączy je jedynie ładna uroda i delikatność. Alina jest niebieskooką blondynką, włosy ma splecione w warkocz. Balladyna zaś posiada bladą karnację, ciemne włosy i czarne oczy.
Siostry z pozoru zachowują się identycznie. Serdeczne i pokorne – takie właśnie są w oczach otoczenia. W rzeczywistości jednak zupełnie się różnią. Młodsza ma bezgraniczne zaufanie wobec swojej rodziny, troszczy się o matkę i ją szanuje. Odznacza się wielką pokorą, szczególnie gdy chciała oddać swój koszyk z malinami siostrze („ Gdybyś poprosiła, pocałowała usteczka Aliny, może bym dała?… ‘’). Balladyna zaś okazuje się kokietką. Jest poważna i ponura, a ponadto agresywna i złośliwa. Najlepszym przykładem na to będzie moment, w którym zabija siostrę („Połóż się na ziemi… połóż… ha!’’). Starsza siostra jest fałszywa i samolubna, jej miłość do rodziny to jedno wielkie kłamstwo.
Panny mają również inny charakter. Alina jest życzliwa i opiekuńcza. Marzy o poprawie losu, ponieważ zależy jej na dobru matki i siostry. Nikogo nie udaje, nawet wobec przybysza zachowuje szczerość i prostolinijność. Blondynka troszczy się o swoją siostrę i ma do niej pełne zaufanie. Balladyna natomiast nie widzi nic poza czubkiem własnego nosa. Pragnie bogactwa tylko i wyłącznie dla siebie (ujawnia się tu bardzo negatywna cecha – pycha). Świadczy to o jej egoizmie w stosunku do rodziny. Starsza siostra zazdrości Alinie, jest wobec niej tajemnicza i zagadkowa.
Podsumowując, siostry znacznie się różnią, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Moim zdaniem Balladyna jest bardzo negatywną postacią. Zdecydowanie bardziej wolę młodszą Alinę. Szczególnie za to, że zawsze jest przyjazna i szczera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *