Wkuwam

Charakterystyka porównawcza Serge`a i Marca (SZTUKA Yasmina Reza)

Yasmina Reza w swoim dramacie pt. „Sztuka” ukazuje trójkę przyjaciół. Kwestią sporną pomiędzy głównymi bohaterami jest podejście do tytułowej sztuki. Szczególnie pomiędzy sobą różnią się Serge i Marc. Pierwszy z nich jest lekarzem dermatologiem, człowiekiem, który osiągnął w życiu wysoką pozycję społeczną. Serge jest również osobą zamożną. Z kolei Marc to inżynier w dziedzinie lotnictwa. Należy on do warstwy świeżo upieczonych intelektualistów.

Jeżeli chodzi o cechy charakteru to Serge i Marc znacznie się między sobą różnią. Lekarz jest człowiekiem dociekliwym. Na ogół zachowuje się spokojnie. Ciężko jest go wyprowadzić z równowagi. Marc w przeciwieństwie do Serge`a jest typem człowieka nerwowego, który bardzo szybko się denerwuje. Znajomi inżyniera twierdzą, że ten z wiekiem staje się coraz bardziej zgorzkniały i niemiły. Marc w odróżnieniu od lekarza jest sztuczny, nienaturalny. Inżyniera cechuje brak życzliwości oraz wysoki iloraz inteligencji. Inżynier twierdzi, że Serge jest człowiekiem pozbawionym poczucia humoru, ale lekarz udowadnia, iż jest to nieprawda podczas swojej rozmowy z Yvan. Kolejną cechą różniącą przyjaciół jest kwestia właściwego doboru słów. W tych sprawach Serge jest ostrożny, w przeciwieństwie do Marca, który zawsze mówi to, co myśli.

Szczególną różnicą pomiędzy lekarzem a inżynierem jest ich stosunek do sztuki. Serge jest człowiekiem najprościej mówiąc nowoczesnym, interesującym się malarstwem. Zupełnym przeciwieństwem dermatologa jest jego przyjaciel Marc, który cechuje się tradycyjnym podejściem do życia. Serge interesuje się sztuką nowoczesną i obrazami abstrakcyjnymi. Marc nie potrafi tego zrozumieć, dla niego sztuką nie jest biały obraz, za który lekarz zapłacił dwieście tysięcy franków. Lekarz sądzi, że dokonał właściwego zakupu.

Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że według mnie obie postacie są pozytywne. Serge imponuje mi tym, że nie boi się inwestować w sztukę nowoczesną. Z kolei pozytywne wrażenie wywiera na mnie Marc tym, iż zdaje sobie sprawę z swoich wad. Sądzę, że na świecie potrzebni są ludzie o różnych upodobaniach i preferencjach chociażby artystycznych tak jak Serge i Marc. Gdyby tak nie było świat byłby nudny.