Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Charakterystyka porównawcza Telimeny i Zosi

W epopei narodowej Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz” występują dwie postacie kobiece. Są to Telimena, krewna sędziego i Zosia, wnuczka Stolnika Horeszki.

Telimena to kobieta w podeszłym wieku. Mieszkała w Petersburgu, a do Soplicowa przyjechała jako opiekunka Zosi. Była ona kobietą dojrzałą. Miała smukłą sylwetkę, kształtną pierś, włosy kruczoczarne, pozwijane w kręgi i pukle. Lubiła modę zagraniczną. Telimena to kobieta lubiąca mężczyzn, lubiła być w centrum uwagi. Szukała mężczyzny odpowiedniego dla niej, przy którym mogłaby ustatkować się finansowo i mieć zabezpieczenie na przyszłość. Uważała się za „damę zagraniczną”. Była również osobą egoistyczną, ponieważ raniła uczucia innych i wpatrzona była w siebie.

Zosia to bardzo młoda dziewczyna miała około 16 lat. Mieszka ona w Soplicowie. Autor jej urodę porównuję do anioła. Była ona osobą miłą, dobrą, szczerą. Pomimo swojego młodego wieku wykazała się rozsądkiem nie chciała się zaręczyć z Tadeuszem, ponieważ miał on wyjechać. Zosia jest to osoba skromna i warta podziwu.

Moim zdaniem obie bohaterki mogą zainteresować czytelnika dlatego, że są swoimi przeciwieństwami. Telimena to kobieta dojrzała i lubiąca mężczyzn, Zosia zaś to młoda dziewczyna poznająca życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *