Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Charakterystyka porównawcza Wacława i Papkina

Wacław Milczek i Józef Papkin byli jednymi z głównych bohaterów książki Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Oby dwaj byli kawalerami zakochanymi w Klarze, która była synowicą Cześnika Raptusiewicza. Papkin nie miał rodziny, był podróżnikiem, służył na dworze Cześnika, który uratował go od pobytu w więzieniu, a Wacław był wysoko kształcony w Warszawie, był synem Rejenta.
Papkin ubierał się modnie, po francusku: w krótkie spodnie, buty okrągłe do pół łydki. Nosił perukę z warkoczem, na niej trójkątny kapelusz z piórkiem, pod pachą parę pistoletów, a przy boku szablę, którą nazywał Artemizą, natomiast Wacław był nowoczesny, lubił się bawić, był młody i energiczny.
Bardzo charakterystyczne cechy Papkina to samochwalstwo, zarozumiałość i skłonność do przesady. Ujawniają się np. wtedy, kiedy przedstawia się Rejentowi: Jestem Papkin, lew Północy lub mówi o sobie: Mądry w radzie, dzielny w boju, Dusza wojny, wróg pokoju. Jest przy tym nałogowym kłamcą cechują go chciwość, pazerność i przekupność. Gotów jest uczynić wszystko, żeby zdobyć złoto. Jest naiwny, uwierzył, że został otruty przez Rejenta winem. Nie można na nim polegać (np. zdradza Wacława przed Cześnikiem). Jest tchórzem i fajtłapą, jeśli chodzi o zadania wymagające odwagi np. walkę czy obronę swej posiadłości. Pokazuje swoją odwagę jedynie wtedy, gdy nikogo nie ma już na polu walki. Wacław był mężczyzną uwodzicielem. Gdy Rejent chciał związać go z Podstoliną nie zgodził się i walczył o swoje szczęście z Klarą. Młody Milczek był z pozoru nieśmiały i lubił się bawić. Patrzył na świat krytycznie i trzeźwo oceniał postępowanie swego ojca. Był odważny i przedsiębiorczy. Bardzo chciał wziąć ślub z Klarą, w której był zakochany do szaleństwa i w końcu mu się to udało.
Papkin jest nieco sentymentalny. Pod drzwiami Podstoliny gra na angielskiej gitarze i śpiewa piosenkę, a Klarze obiecuje złożyć śluby. Wobec tych, których się obawia lub od których jest zależny stosuje pochlebstwa, jest uniżony i pokorny. Tych natomiast, którzy zdają się być słabymi – lekceważy, jest względem nich arogancki i bezwzględny. Wacław był traktowany przez innych dobrze, nie był lekceważony i sam też nikogo nie lekceważył.
Moim zdaniem, Papkin to postać, która mimo wielu wad budzi sympatię. Dzięki kontrastowi między tym, w jaki sposób bohater mówi o sobie, a tym kim jest w rzeczywistości, Józef Papkin to najbardziej komiczna postać komedii Aleksandra Fredry pt. Zemsta. Natomiast młody Milczek był romantykiem, nie miał bardzo dużych wad w porównaniu do Papkina, a wręcz przeciwnie miał same zalety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *