Wkuwam

Charakterystyka Priama króla Troi

Priam był królem Troi mężem Hekaby, z którą miał dziewiętnaścioro dzieci m.in. Hektora, Parysa, Kasandrę, Polikserę i Laodikę. Po zdobyciu Troi przez Greków zamordował go syn Achillesa, Neoptolemos.

Priam był już sędziwym człowiekiem. Miał siwe włosy i nosił długą białą brodę.

Bardzo kochał on swoją rodzinę. Potrafił wiele dla niej poświęcić. Zgodził się na pozostanie Heleny w Troi chociaż wiedział, że grozi to zakłóceniem pokoju i wybuchem wojny. Był on również naiwny gdyż cały los swej ojczyzny opierał na wierzeniach i oddał go w ręce bożka. Nie miał silnej woli, nie potrafił postawić się żądaniom i kaprysom Parysa, co wywołało tragedię. Nie usłuchał również córki – Kasandry, ostrzegającej go, gdyż uznał ją za szaloną. Podobne rady dawał mu Hektor. Priam jednak ślepo wierzył w sprzyjający Troi los i w moc Parysa. Nie miał odwagi odebrać mu prawa walki o swoją miłość, ponieważ był pewnien że Parys kocha prawdziwą miłością Helenę. Jak wiadomo okazało się to zgubne. Troja spłonęła.

Myślę że Priam mimo iż jest symbolem kochającego ojca pragnącego szczęścia swojego syna, miał słaby charakter i zachował się nieodpowiedzialnie w stosunku do ojczyzny. Nie myślał o kraju, ponieważ był pewien że bogowie ochronią Troję. Klęska tego państwa jest więc po części jego niechlubną zasługą.