Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Charakterystyka Rolanda – średniowiecznego rycerza.

Charakterystyka Rolanda

Roland to główny bohater „Pieśni o Rolandzie” jest francuskim hrabią i siostrzeńcem Karola Wielkiego. Pochodził z bogatego, świętego rodu. Był też prawą ręką cesarza. Arystokrata ten był dowódcą tylnego oddziału armii króla Francji. Żył w VIII w., był synem Ganelona z którym pozostawał do końca w konflikcie. Walczy u boku króla Karola Wielkiego, w podbiciu Hiszpanii, zajętej wówczas przez muzułmańskich Arabów, a także w bitwie z Baskami, którzy zaatakowali wojska francuskie w drodze powrotnej z Hiszpanii, w tej bitwie poległ.

Hrabia Roland to posiadacz nadludzkiej siły jest dobrze zbudowanym mężczyzną o blond włosach i jasnej twarzy. Posiadał lśniącą zbroję, hełm ozdobiony kamieniami i pokryty złotem. Miał miecz Durendal, który był własnością dziedziczną rodziny królewskiej .W rękojeści miecza znajdowały się relikwie.

Był pobożnym chrześcijaninem. Jego mottem były słowa: „Bóg , Honor , Ojczyzna”. Walczył dla chwały Boga i kościoła z poganami, tym samym wiernie służył ojczyźnie i królowi. Bohaterskimi czynami rozsławia imię swoje, króla i Francji.

Roland był rycerzem doskonałym, posiadał wiele pozytywnych cech ale posiadał również kilka negatywnych. Był odważny, honorowy i mężny, gdyż poprowadził swój oddział do walki wtedy gdy nie było nadziei na zwycięstwo, nie odczuwał strachu, nawoływał swoich poddanych do walki. Nie chciał się poddać, uważał to za hańbę. Wolał zginąć na polu bitwy niż wezwać pomoc lub wrócić do kraju, przez to zginęło wielu ludzi. Był w stanie poświęcić się za wiarę, dla swojego władcy i ojczyzny. Hrabia posiadał również niezwykłą siłę fizyczną i chęć do walki ponieważ walczył wiele godzin, a może nawet i dni pod rząd, znakomicie władał bronią . Nawet gdy umierał był gotów bronić swego miecza i insygnii. Pobożność to jedna z jego głównych cech charakteru, był on w stanie za wiarę w Boga oddać życie, a w ostatnich chwilach swojego życia przepraszał Boga za swoje grzechy i modlił się do niego. Był również porywczy, dumny, okrutny, bezlitosny, bezwzględny wobec swych wrogów. Wyśmiewał groźby nieprzyjaciół.

Moim zdaniem Roland był postacią negatywną, gdyż zabijał z zimną krwią wielu ludzi. Był nierozważny, być może gdyby pomoc króla Karola Wielkiego nadeszła nie było by tylu ofiar, a on sam dalej by żył. Powinien bardziej kierować się umysłem i myślą o życiu innych niż unosić się swoim honorem. Cenię jego wierność , oddanie i ogromną odwagę , jednak jako człowiek był on stanowczo zbyt bezlitosny i bardzo dumny co tagże doprowadziło do śmieci ludzi z jego armii, słuchających jego rozkazów, które nawoływały do walki, która niemiała sensu, bo oddziały Francuskie były dużo mniej liczne od oddziałów wroga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *