Wkuwam

Charakterystyka Romea Romeo i Julia.

Romeo był jednym z głównych bohaterów książki pt: „Romeo i Julia” Wywodził się z bogatego rodu Montekich. Jego rodzina zamieszkiwała Weronę, która znajdowała się we Włoszech. Romeo miał 16 lat. , był niewiele starszy od Julii.
Młodzieniec był bystry, błyskotliwy i wykształcony. Posługiwał się bardzo bogatym językiem i umiał dobrze walczyć. Mimo że był nastolatkiem, pokonał Parysa i Tybalta.
Odznaczał się odwagą, ponieważ mimo zagrożeń wkradł się do ogrodu Kapuletów. Dowodzi tego cytat: „ A miejsce zgubne gdyby Cię kto z moich krewnych tu zastał…”. Można u niego również zauważyć porywczość, zmienność w uczuciach, kochliwość i niedojrzałość. Uwidacznia to ten cytat: „święty Franciszku! Cóż to za przemiana! Toż Rozalina owa ukochana, nic już nie znaczy? Miłość więc młodzieży w oczach jedynie, a nie w sercu leży” Romeo był również waleczny i mściwy. Gdy Tybalt zabił Merkucja, Romeo mszcząc śmierć przyjaciela, zabił Tybalta. Wtedy został wygnańcem i stracił poczucie sensu życia. Świadczy o tym także pojedynek Romea i Parysa w grobowcu Julii, w którym zginął Parys.
Odkąd poznał Julię, nie widział poza nią świata. Bardzo ją kochał i był jej wierny, o czym świadczy ten cytat: „Którym ukochał, jest z krwi Kapuleta..”, „ Brakuje tylko, byś nas ty dla świata zjednoczył”. Stał się innym człowiekiem. Był konsekwentny, dojrzały i romantyczny. Poświęcił dla niej swoje życie. Wolał zginąć niż żyć bez ukochanej.
Nienawidził rodu Kapuletów, ponieważ ojciec Julii był przeciwny ich miłości. Dlatego Romeo nie mógł być z Julią i kochankowie postanowili wziąć cichy ślub. Na uwagę zasługują te słowa: „Julio Kapulet! O dolo zbyt sroga! Życie me jest więc w ręku mego wroga!. Ten cytat świadczy o nienawiści Romea do rodu Kapuletów.
Był bardzo przywiązany do swojego rodzinnego miasta i bardzo je kochał. Nie mógł żyć poza Weroną. Miłość do Werony uwidaczniają te słowa bohatera: „Zewnątrz Werony nie ma, nie ma świata tylko tortury, czyściec, piekło samo! Stąd być wygnanym jest to być wygnanym ze świata być zaś wygnanym”.
Moim zdaniem Romeo był dobrym, uczuciowym a także wrażliwym człowiekiem. Na początku utworu był niedojrzały emocjonalnie, kochliwy, ponieważ ciągle wzdychał nieszczęśliwie do Rozwaliny, bawił się i hulał z przyjaciółmi. Jego zachowanie zmieniło się, gdy poznał Julię. Wtedy zależało mu tylko na tej miłości, lecz nie mógł być z ukochaną przez spór między dwoma rodami. Stał się porywczy i gwałtowny. Nie mogąc być z Julią, z rozpaczy popełnił samobójstwo. Uważam, że gdyby rodzice kochanków zauważyli tę wielką miłość, Romeo nie popełniłby samobójstwa i nikogo by nie zabił, tylko żyłby długo i szczęśliwie z Julią.