Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Charakterystyka Santiago – „Stary człowiek i morze”

Santiago to główny bohater opowiadania „Stary człowiek i morze” E. Hamingwaya. Był ubogim, samotnym oraz starym rybakiem. Mieszkał w Gofstromie i zajmował się łowiectwem ryb.

Wygląd starca wzbudzał we mnie współczucie „Był chory i suchy, na karku miał widoczne głębokie bruzdy. Na skórze miał widoczne plamy po niezłośliwym raku skóry. Ręce jego poorane były szramami od wciągania liną ryb”. Tylko oczy Santiago były niezłomne i zdradzały cechy usposobienia bohatera. Jego oczy były błękitne i nieco wyblakłe od słońca. Uwagę zwracały jego „ramiona wciąż jeszcze silne, choć bardzo stare” oraz ubogi strój, który stanowiła połatana koszula przypominająca żagiel.

Bohater był samotny, jego żona zmarła przed kilkoma laty. Najbliższym przyjacielem rybaka był Manolin, kilkunastoletni chłopiec, który od piątego roku życia towarzyszył mu w wyprawach morskich i uczył się stuki łowienia ryb. Wzruszająca jest przyjaźń, jaką darzy chłopca, o którego dba pod każdym względem. Troszczy się o jego bezpieczeństwo i dobre relacje z rodzicami, jest dla niego czuły i życzliwy, traktuje go jak członka najbliższej rodziny. Zresztą Manolin odwzajemnia starcowi uczucia.

Od 84 dni rybak nie złowił żadnej ryby, dlatego też o rybaku mówiono, że jest ”saleo”. Starzec „bardzo lubił latające ryby: były one największymi jego przyjaciółmi na morzu…”, był litościwy i troskliwy „żal mu było ptaków, za zwłaszcza małych, delikatnych, ciemnych rybitwów, które wciąż latały rozglądając się za czymś i prawie nigdy nic nie znajdując”, oprócz ryb i zwierząt morskich kochał także morze. Nazywał je, używając żeńskiej formy „la mar”.

Stary rybak był odważny, ponieważ było go stać na podjęcie ryzykownej walki z rybą, dodatkowo był zdolny walczyć do ostatniego tchu. Silny, dzielny, wytrwały – o posiadaniu tych cech świadczy fakt, że mimo, iż już nie czuł dłoni zaciśniętych na lince, i mimo, że były bardzo mocno poharatane i porozcinane nie puścił jej. Długa walka z rybą sprawiła, że Santiago zaczął do niej przemawiać i nadawać jej cechy ludzkie. Kiedy pokonał ją, czuł się dumny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *