Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Charakterystyka Scrooga

Główną postacią „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa był Ebenezer Scrooge. W dzieciństwie przeżył bardzo przykre i pamiętne chwile, które w dorosłym życiu odbiły się w jego stosunkach do ludzi oraz Świąt Bożego Narodzenia.
Bohater lektury miał trudne dzieciństwo, był znienawidzony i odrzucony przez ojca. Jego jedyną, kochającą go rodziną, była młodsza siostra, która niestety umarła w młodym wieku. Te wszystkie sytuacje w dużym stopniu zadecydowały o jego zachowaniu w przyszłości. Scrooge był oziębły wobec ludzi, nie okazywał im żadnej empatii. Nienawidził Wigilii i nie starał się tego ukrywać, chociaż jego bratanek, który był jego jedyną rodziną w życiu dorosłym, próbował przekonać go do obchodzenia świąt. Bardzo nie lubił, gdy w jego towarzystwie mówiono o Bożym Narodzeniu, ponieważ źle mu się ono kojarzyło. W dzieciństwie nie obchodził świąt w gronie rodziny, bo na co dzień mieszkał w internacie i krewni nie zabierali go na Wigilię do domu. Wszyscy jego koledzy wyjeżdżali, a on zostawał sam. Ebenezer nie interesował się swoim bratankiem Fredem, oszczędzał na swoich ubraniach, prądzie i jedzeniu, więc nie miał na co wydawać swoich pieniędzy. Był przez to chciwy i bogacił się tylko dla posiadania majątku, a nie dla przyjemności wydawania go. Nie interesował się potrzebującymi, nigdy nie wspomagał ubogich i nie przejmował się chorymi. Uważał, że każdy powinien dbać o własny interes i ludzie, którzy nie potrafią się sobą zająć, są niepotrzebni i tylko „zagracają” świat. Nikt nigdy nie nauczył go, jak kochać i być kochanym, więc Scrooge był pozbawiony uczuć i nie umiał przyjąć współczucia. Swojemu pracownikowi skąpił każdego grosza, który i tak był wdzięczny mu za pracę.
Mimo tych wszystkich wad, których Scrooge przed odwiedzinami duchów nie zauważał, szczerze mu współczuje i uważam, że każdy zasługuje na drugą szansę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *