Wkuwam

Charakterystyka Tadeusza Zawadzkiego Zośki – Kamienie na Szaniec.

CHARAKTERYSTYKA TADEUSZA ZAWADZKIEGO

Tadeusz Zawadzki, pseudonim Zośka, Kajman jest jednym z głównych bohaterów książki
pt. ?Kamienie na Szaniec?.
Chłopiec urodził się 21 stycznia 1921 roku, a zmarł 20 sierpnia 1943. Przez całe życie mieszkał w Warszawie. Zginął jako ostatni z całej trójki, walcząc o Wolną Polskę, pod Sieczychami.
Ojciec Zośki zaistniał jako profesor chemii. Matka, do której był bardzo przywiązany wiodła swoje życie jako działaczka społeczna. Tadeusz miał również siostrę ? Hanię.
Swoją działalność zaczynał już samorządzie szkolnym i drużynie harcerskiej, w późniejszych latach został komendantem Grup Szturmowych. Chłopiec dwukrotnie odznaczony krzyżem walecznych.
Zośka ? ten pseudonim wymyślili mu przyjaciele, ponieważ charakteryzowała do dziewczęca uroda. Jasnoniebieskie źrenice, złociste kosmyki włosów i długie, subtelne palce.
Bohater ten był jednak typem samotnika, pisał coś w rodzaju pamiętnika. Nie szukał przyjaźni lecz zainteresował swoją osobą wielu kolegów. Doskonały przywódca, genialny organizator będący jednak trochę nieśmiałym i skrytym.
Miał sto pomysłów na minutę, a każdy inny. Opanowany, stanowczy i uparty jak osioł, co czasem drażniło jego przyjaciół. Tadeusz Zawadzki ? tolerancyjny dla innych, wymagający dla samego siebie. Uczył się dobrze, odnosił ogromne sukcesy w strzelectwie.
Ciężko było by zapomnieć o malowanych przez niego na murach kotwicach i dowodzeniu akcją w Celestynowie.
Zośka ? człowiek o złotym sercu. Odważny jak lew. Broniący swej ojczyzny do upadłego.
Patriota będący wspaniałym przyjacielem i wzorem do naśladowania.