Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Charakterystyka Tomka Sawyera

Tomek Sawyer, to główny bohater książki M. Twaina pt. Przygody Toma Sawyera. Mieszkał w małym miasteczku St. Petersburg nad rzeką Missisipi razem ze swoją ciocią i przyrodnim bratem Sidem. Chłopiec miał trzynaście lat. Pochodził z małej, biednej rodziny. Uczył się w szkółce niedzielnej.

Tytułowy bohater był szczupłym chłopcem o ciemnych kręconych włosach, których się bardzo wstydził. Zwykle ubierał się w znoszoną i połataną odzież. Zakładał spodnie i kurtkę, ale za wyjątkiem niedziel – chodził boso. Nie znosił się myć ani czesać, chociaż zmuszały go do tego ciotka Polly i Mary.

Ten chłopiec potrafił przysporzyć nie lada zmartwień cioci. Mimo, że był zdolny i bystry, nie lubił chodzić do szkoły i pod byle pretekstem uciekał z lekcji. Bohater wciąż miał nowe kłopoty, a jego pogoń za przygodą wywołuje rozpacz ciotki Polly. Na kilka dni znikał wraz z kolegami na Wyspę Jacksona, podczas gdy rodzina i mieszkańcy tracili głowę. Tomek był też wesoły, czego dowodem był chociażby żart zrobiony nauczycielowi.

Młody Sawyer przeważnie sam wszczynał awantury, tak dzieje się np. wówczas gdy spotyka nieznajomego i elegancko ubranego chłopca. Najpierw długo wymyślał mu, przechwala się przed nim, a następnie, gdy tamten nie pozostaje mu dłużny, rusza do ataku.

Szlachetność Tomka wobec przyjaciół zauważyć można w różnych sytuacjach. Pewnego dnia na przykład bierze on na siebie winę Becky, a także dzieli się z Huckiem złotem zebranym z kryjówki Indianina Joego.

Tomek nie znosi Sida, który jest przykładem złośliwego i okropnego brata. Chłopiec darzy ciotkę wielkim uczuciem, mimo, że nie potrafi tego okazać, a to co robi, może świadczyć o czymś zupełnie odwrotnym.

Moim zdaniem, chłopiec jest nicponiem i rozrabiaką, ale troszczy się o innych. Myślę, że mogłabym zostać jego przyjaciółką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *