Wkuwam

Charakterystyka Zbyszka z Bogdańca.

Zbyszko z Bogdańca to główny bohater powieści H. Sienkiewicza pt. Krzyżacy.
Miał on osiemnaście lat i był giermkiem swego stryja Maćka z Bogdańca. Na rycerz pasował go książe Janusz Mazowiecki za uratowanie księżnej przed turem. Zbyszko wiele podróżował wraz ze swoim stryjem. W czasie tych podróży stoczył wiele zwycięskiech pojedynków.
Młodzieniec miał długie blond włosy. Był wysoki, barczysty i przystojny.
Zbyszko odznaczał się wielką siłą fizyczną. Potrafił naciągnąć kuszę bez korby i wycisnąć sok ze świeżo uciętej gałęzi. Świetnie władał różnymi rodzajami broni – mieczem, toporem i kopią. Wygrał wszystkie pojedynki, nawet ze starszymi i bardziej doświadczonymi rycerzami, jakim był na przykład Rotgier.
Podobnie jak prawie wszyscy ludzie w średniowieczu rycerz z Bogdańca nie potrafił czytać ani pisać. Umiejętność czytania i pisania posiadali przeważnie księża.
Był porywczy. Zaatakował posła zakonu, aby dokonać ślubów.
Zbyszko wiele razy wykazał się odwagą. Na przykałd przyjmował każde wyzwanie na pojedynek, nawet ze starszymi rycerzami. Wyróżniał się honorem, przyjął kare śmierci. Był opiekuńczy. Udowodnił to gdy bardzo czule zajmował się Danuśką. Imponował wytrfałością, gdy bez rezygnacji zmierzał do odnalezienia Danuśki. Był uparty. Zawsze bronił swoich racji. Przestrzegał prawa rycerskiego i walczył według niego.
Młody rycerz szanował starszych. Świadczy o tym fakt iż nie był mu obojętny los starca.
Marzenia młodzieńca zmieniały się wraz z sytuacją z jaką się spotykał. Na początku powieści pragnął dotrzymać ślubów złożonych Danusi. Natomiast, gdy została ona porwana, marzył o znalezieniu przyszłej żony. Kiedy Danuśka zmarła pragnął zemsty na Krzyżakach.
Według mnie ta postać jest pozytywna, godna naśladowania i szlachetna. W powieści jest opisany duży i ważny kawałek życia Zbyszka.
Młodzieniec budzi moją sympatię i na długo pozostanie w mojej pamięci. Na pewno każdy chciałby mieć takiego towarzysza.