Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Charakterystyka Zeze „Moje drzewko pomarańczowe”

Zeze jest głównym bohaterem książki pt. „Moje drzewko pomarańczowe”. Jego rodzicami są Estefania i Jose Mauro de Vasconcelos. Rodzina ta jest biedna i pochodzi z Brazylii. Rodzeństwo chłopca jest bardzo liczne. Luis to najmłodszy z nich i podopieczny starszego brata. Dziewięcioletni Totoka uczy Zeze życia, ale też wykorzystuje go dla własnego dobra. Ma on też dwie siostry. Jedną z nich jest Gloria, która współczuje mu okrutnych kar wymierzanych przez członków rodziny. Druga z nich ma na imię Lala i w przeciwieństwie do siostry bije go bardzo mocno.

Zeze jest rudym i drobnym pięciolatkiem. Do szkoły zakłada za dużą marynarkę i trampki. Mimo młodego wieku jest to dziecko niezwykle mądre i łatwo się uczy, co potwierdza fakt nauczenia się czytać.

Bohater lubi psocić i ciągle wymyśla coś nowego, dla tego sąsiedzi i osoby, które słabo go znały uważali, że jest chuliganem, łobuziakiem i dzieckiem ulicy. Jednak osoby, które go znały uważały zupełnie inaczej, gdyż wykazywał się takimi cechami jak wrażliwość. Świadczy o tym jego prośba do nauczycielki, by nie dawała mu pieniędzy, gdyż są bardziej biedni od niego. Oprócz tego dzielił się z takimi dziećmi pączkami oraz bawił się z nimi, bo było mu żal że inni rówieśnicy odrzucają je.

Wrodzoną honorowością po ojcu wykazuje się, gdy nie chciał przyjąć większej sumy pieniędzy niż należało mu się za wyczyszczenie butów, kiedy nie chce przyjąć jałmużny, ani wejść do samochodu Portugala. Pracowitość pokazał pracując cały dzień jako pucybut, by kupić ojcu papierosy. Wrażliwość widać, gdy rozpacza po śmierci przyjaciela. Kolejną cechą jest opiekuńczość. Potwierdza ją zachowanie chłopca w stosunku do młodszego brata. Dziecko to jest bardzo nieufne i po dłuższej znajomości okazuje uczucia wyższe.

Zdania innych ludzi są podzielone. Osoby, które słabo go znają mają o nim złe zdanie. Jednak po dłuższej znajomości odkrywa się prawdziwe wnętrze Zeze i każdy kto je odkrył zmienił swoje początkowe zdanie.

Moim zdaniem jest to biedny, dobry chłopiec. Mimo katowania przez ojca i innych członków rodziny, ma marzenia, kocha ich, jest wrażliwy, chętnie pomaga innym, a to świadczy o jego dobrym sercu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *