Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Charakterystyka Zosi jako narzeczonej – Pan Tadeusz

1. Przedstawienie postaci
Zosia to młoda dziewczyna, narzeczona Tadeusza Soplicy. Jest wcześnie osieroconą córką Ewy Horeszkówny. Mieszka w Soplicowie, ponieważ Jacek Soplica postanowił zapewnić jej godziwe warunki życia i dobre wychowanie. Opiekowała się nią Telimena zwana przez Tadeusza ciocią chociaż ich pokrewieństwo było wątpliwe. Zosia bardzo lubi wieś a przekonała się o tym po krótkim pobycie w Wilnie. Nie spodobało jej się w mieście, bo ona wolała zajmować się domem i pilnować gospodarstwa.

2. Chrakterystyka zewnętrzna
Zosia podczas swoich zaręczyn z Tadeuszem była ubrana w litewski strój ludowy. Na głowie miała wianek. Spódniczkę miał długą i białą, suknię zaś krótką z zielonego kamlotu z różową obwódką. Gorset był również zielony, sznurowany w pręgi różowymi wstęgami. Miała na sobie także białą koszulę, której rękawy przypominały skrzydła motyla. Na kołnierzyku wisiały dwa sznurki bursztynu, na skroniach wianek zielonego rozmarynu, na czoło włożyła żniwiarki a wstążki warkoczyków na barki rzuciła.

3. Cechy charakteru
Zosia była dziewczyną skromną i nieśmiałą, była wzorem cnoty. Lubiła zajmować się gospodarstwem, więc była także pracowita i uczynna. Była dobrze wychowana, kochała Tadeusza. Nie interesowały jej obce mody, wolała rzeczy rodzime, ojczyste. Zosia była również osobą religijną, o czym może świadczyć to, że podarowała Tadeuszowi przed wyjazdem obrazek św. Genowefy i relikwiarzyk.

4. Ocena postaci
Moim zdaniem Zosia była dobrą narzeczoną dla Tadeusza. Potrafiła zadbać o gospodarstwo i bardzo kochała swojego narzeczonego. Była osobą wierzącą i przywiązaną do ojczyzny co z pewnością było jej dobrymi cechami. Sądzę że Zosia i Tadeusz byli dobrze dobraną parą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *