Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Co to znaczy prawdziwe zwycięstwo?

Co to znaczy prawdziwe zwycięstwo? Jest wiele sposobów na odniesienie prawdziwego zwycięstwa. Osiągniemy je tylko wówczas gdy będzie się uczciwym, pracowitym i wytrwałym.
Według mnie sportowiec, który doszedł do wielkiej formy sam, bez zażywania środków dopingujących, sterydów i wywalczył znaczące miejsce, nagrodę, może mówić o prawdziwym zwycięstwie. Od razu przychodzi na myśl bohater kilku ostatnich zim Adam Małysz, ale warto również wymienić wspaniałych polskich wspinaczy: Wandę Rutkiewicz i Jerzego Kukuczkę. Są to zdobywcy najwyższych szczytów górskich, w tym ośmiotysięczników w Himalajach, Alpach i innych pasmach górskich, szaleńcy, którzy zaryzykowali życiem po to, aby zwyciężyć własne słabości i ułomności. W tamtych latach zachodni alpiniści z podziwem przyglądali się kolegom znad Wisły, którzy znacznie gorzej wyposażeni i w sprzęt, i w pieniądze porywali się na najtrudniejsze szczyty świata. Powstało nawet pojęcie „polskiej szkoły alpinizmu”, która oznaczała umiejętność przetrwania w najtrudniejszych warunkach i to nie tylko górskich.
Z odniesieniem prawdziwego zwycięstwa wiążą się takie pojęcia jak wiara, determinacja i wytrwałość. Przytoczyć tu warto np. gruźlicę, niegdyś największego zabójcę wśród chorób zakaźnych. Zmarło na nią bardzo wiele osób np. Fryderyk Chopin. Była nieuleczalna, gdyż nie wiedziano co ją wywołuje i żadne leczenie nie przynosiło rezultatów. Zmieniło się to kiedy Robert Koch odkrył bakterie gruźlicy. Odkrycie to pozwoliło na rozpoczęcie prac prowadzących do znalezienia skutecznych metod leczenia przeciwbakteryjnego. Po latach ciężkiej pracy, wielu niepowodzeń i wyrzeczeń odnaleziono leki na tą chorobę. Odniesiono sukces i zwycięstwo nad gruźlicą. Wiara, determinacja i wytrwałość cechy te potrzebne są również w innych dziedzinach życia np. naukowcy, lekarze czy badacze stawiają sobie jakiś trudny cel i do niego dążą. Mimo pierwszych niepowodzeń, głęboko wierzą w powodzenie swej pracy.
Należy wspomnieć, że dosyć często się zdarza, że ktoś przegrał bitwę, pojedynek lub walkę o coś, a mimo to odniósł moralne zwycięstwo. Na przykład rybak ze „Starego człowieka i morze” Ernesta Hemingwaya. Głównym bohaterem tego opowiadania jest Santiago- człowiek o niebywałym uporze i wewnętrznej sile. Staruszek woli umrzeć razem z rybą, która ciągnie jego łódź na otwarte morze, niż zawrócić bez złowionego marlina. Odnosi prawdziwe zwycięstwo nad swoją starością, słabością fizyczną. Walczy z losem- mimo wyjątkowego pecha wypływa w morze, wierząc, że tym razem musi mu się udać. „Podejmuje więc walkę z żywiołem, pokonuje słabość swych mięśni, zwycięża z ogromną rybą i morzem.”
Trzeba pamiętać, że w życiu napotykamy różne przeszkody. Tak jak Odyseusz. W czasie swojej podróży do domu musiał walczyć z wolą bogów, przeciwnościami losu i własnymi pokusami. W końcu zwyciężył- wrócił do Itaki. Zgadzam się ze stwierdzeniem: „jedno jest tylko w życiu szczęście- kochać i być kochanym” ponieważ człowiek, który znalazł swoje szczęśliwe miejsce na ziemi i spotkał swoją drugą połowę odniósł prawdziwe zwycięstwo. Często czekają jednak pokusy którym ciężko się oprzeć takie jak np. narkotyki, po których na początku łatwiej się uczyć lub doping w sporcie, który zażyty w odpowiednim czasie gwarantuje wygraną. Jednak nie spożycie tych środków oznacza zwycięstwo z samym sobą.
„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężać i spocząć na laurach to- klęska.” Moim zdaniem jest to odpowiedni cytat na zakończenie gdyż, człowiek, który wywalczył liczne nagrody, odniósł sukces i nie uderzyła mu woda sodowa do głowy, wie co to jest prawdziwe zwycięstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *