Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Człowiek nie jest stworzony do klęski, człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać

„Człowiek nie jest stworzony do klęski, człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać” taką sentencję przekazuje główny bohater opowiadania Ernesta Hamingway’a „Stary człowiek i morze” Zgadzam się z tym twierdzeniem. Każdy człowiek pomimo wielu przeciwności losu może pokonać swoje słabości. Jeśli będzie miał w sobie odpowiednio dużo odwagi i chęci do działania uda mu się dotrzeć do wyznaczonych celów. Postaram się to udowodnić poniższymi przykładami literackimi.
Santiago – bohater opowiadania Ernesta Hamingway’a z pokorą i spokojem przyjmował to, co przynosił mu los. Pomimo podeszłego wieku i 84 dni bezowocnych połowów przezwyciężył swoją słabość. Wypłynął daleko w morze. Udało mu się złowić niespotykanie dużego marlina. Podróż była długa i niebezpieczna. Walczył z rybą kilka dni bez jedzenia, pomimo zmęczenia i poranionych rąk. To jego odwaga, pracowitość i wytrwałość pozwoliły na wygranie walki z rybą i na odbudowanie autorytetu wśród innych rybaków.
Kolejnym przykładem mogą być Alek Rudy i Zośka główni bohaterowie powieści „Kamienie na szaniec” A. Kamieńskiego. Całym życiem pełnili służbę Polsce. Przed wojną chcieli dostać się na dobre uczelnie, złożysz rodziny. Mieli marzenia i cele do realizacji, których dążyli. Wybuch II wojny światowej radykalnie zmienił ich plany. Głównym celem stała się walka z okupantem. Najpierw przez propagandową działalność w Małym Sabotażu, z czasem w Kedywie walcząc zbrojnie. Chociaż większość z nich poniosła śmierć nie zostali pokonani. Wierzyli swoim ideałom, które pozwoliły zachować im człowieczeństwo.
Argumentem potwierdzającym słuszność sentencji zawartej w opowiadaniu „stary człowiek i morze” nie są tylko bohaterowie literatury wojennej i opowiadać. Dowody jej słuszności możemy znaleźć też w Biblii. Przykładem jest Hiob. Człowiek, który cierpiał, chociaż wcale na to nie zasłużył. W biblii opisany jest jako człowiek uczciwy, sprawiedliwy i bogaty. Posiadał wielki majątek oraz wspaniałą zgodną rodzinę. Z powodu zakładu szatana z Bogiem. Hiob odczuwał męki moralne i fizyczne. Stracił rodzinę, dom, majątek. Każdy załamałby się po takiej stracie, przestałby widzieć sens życia i przede wszystkim stracił zaufanie do Boga. Hiob był jednak inny. Nie zwątpił ani na chwilę w Boga, wiąż do kochał i wierzył w Niego.
Wydaje mi się, że przytoczone przykłady literackie wystarczą by przekonać o słuszności twierdzenia „człowiek nie jest stworzony do klęski, człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”. Moim zdaniem do póki zna się swój cel w życiu, ma się wewnętrzną siłę by dążyć do jego realizacji przezwyciężając stające na drodze przeszkody będzie się niepokonanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *