Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

„Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać” – esej

Ten cytat pochodzi z opowiadania Hemingweya. Człowiek nie jest stworzony do klęski. Tak twierdził Hemingway, czy to
prawda? Czy według niego człowiek powinien zawsze wygrywać?
Moim zdaniem klęska jest częścią życia każdego z nas. Każdy człowiek powinien umieć wygrywać jak przegrywać. W swoich opowiadaniach Hemingway przedstawiał ludzi walczących, często walczących o życie, którzy nie poddawali się, nie ponosili klęski. Np. w opowiadaniu ?Stary człowiek i morze? Santiago poniósł klęskę jako rybak, ale jako człowiek wygrał, wygrał z samym sobą, pokonał własne słabości…
?Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać?. Ludzi można niszczyć na dwa sposoby, psychicznie i fizycznie. Jeśli zniszczymy człowieka psychicznie nie pokonamy go do końca. A niszcząc fizycznie doprowadzając do śmierci? Myślę, że nie, ponieważ ten ktoś będzie żył w nas, w naszych wspomnieniach.
Jest wiele ludzi którzy zostali zniszczeni, ale nie pokonani, żyją w nas. Takimi ludźmi mogą być Janusz Korczak i papież Jan Paweł II. Zawsze będziemy o nich pamiętać, wspominać, nigdy nie zostaną pokonani.
Reasumując stwierdzam, że człowiek powinien być przyzwyczajony do klęski, która mu towarzyszy. I także zawsze powinniśmy pamiętać o ludziach zniszczonych, oni dalej żyją…w nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *