Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać – dzieje Santiaga.

Żeby uświadomić sobie gorzką prawdę zawartą w twierdzeniu „Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać” należy przeczytać opowiadanie, o ludzkim życiu Ernesta Hemingway`a pt. „Stary człowiek i może”.

Opowiadanie to wprowadza nas w świat starego, biednego, kubańskiego rybaka.

Jego życie jest bardzo proste, skromne i zgodne z naturą.

Jednak stary człowiek o imieniu Santiago potrafi dostrzec w życiu to co najważniejsze.

Walcząc z przeciwnościami losu, nie ugina się od ciosów, lecz przeciwnie wystawia im twarz to go umacnia w jego dążeniach, jest bardzo skromny żąda od życia tylko tego aby żyć.

Posiada przy tym bardzo pozytywną cechę, jaką jest nieugiętość – pokonuje własne słabości np. gdy brakuje mu sił, gdy jest zmęczony, gdy bolą rany i kiedy nikt nie poda mu pomocnej ręki – on walczy z ogromną rybą . Ryba jest też symbolem, wyzwaniem dla starego rybaka, jednocześnie jest źródłem jego utrzymania. Santiago jest pełen szacunku i podziwu dla swego przeciwnika – ryby wielkiego marlina.

Kiedy stary Santiago stracił swoją zdobycz, i kiedy został mu tylko szkielet marlina obgryziony do kości przez rekiny, nie załamuje się i jest dumny z tego, że ma chociaż dowód, że jest dobrym rybakiem. Ma siłę, aby po walce godnie wrócić do domu.

Nie oczekuje współczucia, czy litości, pragnie jedynie przyjaźni małego chłopca Manolina i szacunku od innych ludzi. Santiago boi się samotności – mówi „nikt na starość nie powinien być sam”.

To wspaniałe opowiadanie, przypowieść o każdym z nas, każdy bowiem musi walczyć z losem i z przeciwnościami życia.

Często gdy osiągniemy już zamierzony cel, gdy zdobywamy szczęście, okazuje się, że nie na długo lub tracimy coś równie ważnego prawem „coś za coś”. Nigdy nie dzieje się tak, aby wszystko trwało wiecznie. Najważniejsze, aby niepowodzenie czy życiowe klęski, były źródłem naszej mądrości, a jak wiadomo człowiek uczy się na błędach. Nigdy nie wolno się poddać, trzeba walczyć ze swoimi wadami i słabościami.

Jeżeli nie postawimy sobie życiowego celu, nie będziemy walczyć z przeciwnościami i pójdziemy na tak zwaną łatwiznę, nie zajdziemy wysoko, inni ludzie będą nami rządzić, poniżać nas i manipulować nami.

Wiemy, że człowieka łatwo jest zniszczyć czy zranić, mamy na to wiele przykładów z życia codziennego, literatury lub historii.

Siłę człowiekowi daje to w co wierzy: np. walka o ojczyznę. Człowiek potrafi się podnieść po upadku i żyć dalej.

Stary Santiago to wzór dla każdego, każdego z nas, godny naśladowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *