Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna. Edukacyjna – szkolna baza wiedzy

Największa baza wypracowań, konspektów, streszczeń i pomocy szkolnych w Polsce. Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

„Czy czas determinuje nasze życie?” – rozprawka na temat czasu

?Czy czas determinuje nasze życie??

Czas bez wątpienia determinuje życie, w dalszej części postaram się to poprzeć odpowiednimi argumentami.
Jako pierwszy argument, mogę przytoczyć fragmenty ?Księgi Koheleta?. Podmiot liryczny w wierszu mówi o sobie: ?Stałem się wielki i przewyższyłem mądrością wszystkich, którzy przede mną królowali nad Jerozolimą?. W dalszej części przedstawia czas:?Jest czas urodzin i czas pokoju(…)Jest czas wojny i pokoju?. ?Wszystko ma swój czas? ? jest to bardzo trafne stwierdzenie, można z niego wywnioskować, że bez czasu nic by się nie działo, bo skoro wszystko ma swój czas, to czas ma wszystko i każda rzecz opiera się na nim. Ostatnie wersy ?Księgi Koheleta? mówią nam że: ?Jak człowiek umiera, tak i zwierzę umiera.(…)A wszystko jest marność? ? To bardzo szokujące porównanie, zarówno człowiek, jak i zwierzę są ograniczone czasem.
Mieczysław Jastrun w swoim eseju ?O czasie?, w pierwszym akapicie, stara się przedstawić czas naukowo: ?Czas ma wiele wymiarów, jest jakby syntezą naszych trzech i jest jeszcze czymś więcej…?. Autor patrzy na czas, jak na pochyła po której porusza się tylko w jednym kierunku, w takim samym tempie, a pochyła ta kończy się śmiercią. Czas: ?Jest wielowymiarowy, jest zewnętrzny i wewnętrzny zarazem?.
W ostatniej cześci utworu autor przytacza potoczne wyrażenia, którymi posługujemy się na co dzień, a tyczą się one czasu np. ?czas płynie?, ?nadejdzie chwila?. Mogę przytoczyć również sentencje używaną w średniowieczu: ?Czas ucieka, śmierć goni, wieczność czeka.?
W tym argumencie przedstawie moje rozważanie na temat czasu. Moim zdaniem czas jest jakimś odcinkiem, który jest indywidualny dla każdego człowieka. Zaczyna się urodzinami, a kończy śmiercią. W naszych rękach spoczywa czas, możemy go przeżyć jak sobie go zaplanujemy. Oczywiście nie ominą nas problemy i przeciwności losu, które będą się starały uprzykrzyć nasz czas. Nasze życie jest w pełni zależne od czasu, ponieważ bez niego nie byłoby nic, a życie stałoby w tym samym miejscu.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu powyższych argumentów, odpowiedź na pytanie: ?Czy czas determinuje nasze życie?? stanie się prosta.

Pobierz, wysyłając SMS o treści LEAD.POBIERAM pod numer 92505

Wpisz otrzymany kod :

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x