Wkuwam

Czy dzieciństwo zawsze jest szczęśliwe?

Dla większości z nas dzieciństwo jest czasem beztroski, radości i zabawy. Czas ten, chociaż krótki, jest bardzo ważny w naszym życiu. Wpływa on na całą naszą przyszłość, ponieważ wtedy poznajemy świat, uczymy się życia, kształtuje się nasza osobowość. Z tego p[owodu dzieciństwo powinno byc spokojne i bezpieczne. Ale czy zawsze tak jest? Niestety, wiele osób wspaniałe dzieciństwo zna jedynie z opowiadań.

Bezsprzecznie, jest wiele argumentów, które potwierdzą słuszność stwierdzenia, że dzieciństwo nie zawsze jest szczęśliwe.

Dzieci skrzywdzonych przez los nie trzeba długo szukać-wystarczy rozejrzeć się w szkole, na podwórku, przeczytać kilka artykułów w gazecie lub obejrzeć wiadomości w telewizji. Uważam, że dzieci żyjące na terenach objętych wojną (np. w Iraku lub w Czeczenii) nigdy nie będą zaliczone do szczęśliwych. Ich codziennością ą odgłosy wystrzałów, cierpienie, ból, śmierć, strach o życie swoje a także najbliższych. Kolejny argument można przytoczyć, patrząc nadzieci niepełnosprawne , chore i upośledzone. Zastanówmy się, czy są one szczęśliwe, gdy siedzą na wózkach i obserwują beztroskie zabawy swoich w pełni zdrowych kolegów i koleżanek. Pomimo troski rodziny, są one często nieakceptowane i odtrącane przez innych ludzi, brakuje im przyjaciół. W codziennym życiu napotykają na różne bariery i nie są w stanie wykonać najprostszych czynności. Wszystko to powoduje u nich sters i wewnętrzną chęć odizolowania się od świata. Czy wychowankowie domów dziecka mają beztroskie dzieciństwo? Dzieci te, porzucone przez biologicznych rodziców, najczęściej nie znajdują nowej rodziny. Są one niekochane, niechciane, brakuje im osoby, do której mogłyby powiedzieć „mamo”. Mają także utrudniony start w dorosłe życie. Sądzę, że dzieci, których rodzice ciągle się kłócą lub są alkoholikami, także nie mogą być szczęśliwe. Bardzo często są głodne, zaniedbane, żyją w ciągłym strachu o jutro. Wysłuchiwanie kłótni rodziców, lub, co gorsza,oglądanie alkoholowych libacji ma zgubny wpływ na psychikę tych dzieci. Mogą one stać się agresywne lub co gorsza, zamknąć się w sobie. Wiele dzieci żyje w rodzinach biednych, ciągle mających problemy finansowe. Trudno być beztroskim, gdy jest się ciągle głodnym, niemodnie ubranym, a co za tym idzie, wyśmeiwanym i nielubianym przez rówieśników . Nawet dzieci z typowych, przeciętnych rodzin mają swoje problemy. Zwykle dotyczą one szkoły, trudności w nauce, problemów z rówieśnikami. Innym te kłopoty mogą wydawać się błahe, lecz w oczach dzieci urastają do rangi tragedii.

Jednak dzieciństwo to nie tylko smutek. Dla wielu dzieci to naprawde czas beztroskiej zabawy, śmiechu i radosci. To jedyny i niepowtarzalny etap w ich zyciu.

Reasumujac, nie moge zgodzic sie ze stwierdzeniem, ze dziecinstwo zawsze jest szczesliwe. W dzisiejszych czasach dzieci musza szybko dorosnac, aby poradzic sobie z trudami tego swiata. Beztroski czas, jakim jest dziecinstwo, szybko mija, a czasami wrecz nie ma go wcale. Postaja po nim tylko wspomnienia, jednak w niektorych przypadkach sa one takie, ze chcialoby sie je usunac z pamieci.