Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Czy Jana Kochanowskiego możemy nazwać typowym przedstawicielem epoki odrodzenia?.

Udostępnij

Renesans to okres w dziejach literatury i sztuki ,przypadający na połowę XIV w. i trwający do końca XVI w. W Polsce rozpoczął się od drugiej połowy XV w. i trwa do XVI w. Kierunek ten charakteryzował się rozwojem literatury i sztuki. Odrodzenie cechowała wiara w rozum człowieka ,umiejętność życia w zgodzie z ładem świata. W okresie tym rozwinęło się również piśmiennictwo w językach ojczystych.
Za najwybitniejszego ,typowego poetę epoki renesansu uważany jest Jan Kochanowski ,czy słusznie?
Jan Kochanowski uczył się w kraju ,na Akademii Krakowskiej ,a także za granicą ,w Padwie. Wiele podróżował po Włoszech ,zwiedził Niderlandy. Był więc człowiekiem wszechstronnie wykształconym i obeznanym w świecie.

Jan z Czarnolasu ukazał piękno mowy ojczystej ,dlatego też został nazwany „ojcem polskiej poezji” . Wprowadził do polskiej literatury nowe gatunki. Pisał fraszki ,pieśni ,treny i ody. Jest również autorem pierwszej polskiej tragedii politycznej „Odprawa posłów greckich”. Przetłumaczył na język polski „Psałterz Dawidów”. W swoich utworach Kochanowski w piękny sposób przedstawiał Boga ,na przykład w pieśni „Czego chcesz od nas Panie”. Ukazał go jako stwórcę doskonałego i harmonicznego świata ,w którym panuje ład i porządek. Człowiek renesansu czcił ,wielbił i podziwiał ,a przede wszystkim kochał takiego Boga.

Jan Kochanowski pisał także o człowieku i jego problemach. W utworze „Serce roście” człowiek ukazany jest na podstawie kontrastu. Człowiek o czystym sumieniu przyrównany jest do wiosny ,a człowiek ,którego „gryzie mól zakryty” ,do zimy. Dla Jana Kochanowskiego bardzo ważne były wartości moralne ,według których starał się żyć. W swoich fraszkach krytykował pijaństwo i obżarstwo.
Jan z Czarnolasu wolał życie na wsi. Ukazał jej piękno i walory życia z dala od miejskiego gwaru. Fascynowała go otaczająca przyroda. Często czerpał z niej natchnienie poetyckie.

Myślę ,że Jana Kochanowskiego możemy nazwać przedstawicielem epoki odrodzenia. Był on człowiekiem wszechstronnie wykształconym. W jego twórczości znajdujemy wszystkie idee renesansu. Udowodnił również ,że w języku ojczystym można pięknie wyrażać nawet najskrytsze uczucia ,jakie się w nas kryją.


Udostępnij
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x