Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Nie ściągaj zacznij wkuwać już dziś

Czy Krzyżacy wciąż powinni znajdować się na liście lektur obowiązkowych?

Print Friendly, PDF & Email

Na lekcjach języka polskiego musimy omawiać wiele książek, które nie zawsze są interesujące. Według mnie powieść Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy” powinna nadal się znajdować w gronie lektur obowiązkowych, a na potwierdzenie tego istnieje wiele argumentów.

Jednym z nich jest ciekawa fabuła i umiejętne przeprowadzanie nas przez autora z wątku jednej postaci do drugiej. Utwór cały czas trzyma czytelnika w napięciu. Przykładem tego jest oczekiwanie co stanie się z Danusią czy Jurandem w niewoli krzyżackiej.

Powieść jest wspaniałą lekcją historii średniowiecza. Dowiadujemy się z niej kto był ówczesnym władcą Polski lub jak przebiegały bitwy. Teraz wiem że na przełomie XIV i XV wieku w naszym państwie królował Władysław Jagiełło, a starcie krzyżaków i Polaków pod Grunwaldem trwało cały dzień i pochłonęło wiele ofiar.

Książka pokazuje nam przepiękną odwzajemnioną miłość córki do ojca. Z pewnością takie uczucie łączy Danusię i Juranda. Powinniśmy jako dzieci brać z niej przykład i kochać oraz darzyć wielkim szacunkiem swoich rodziców.

„Krzyżacy” ukazują nam obyczaje panujące na zamkach i dworach. Honorowe zachowania rycerzy . Sienkiewicz wyjaśnia nam dlaczego w taki sposób postępowano, aby łatwiej zrozumieć treść książki i poczuć się tak jak byśmy znajdowali się na miejscu bohatera.

Przypatrując się postacią możemy wyciągnąć wnioski że aby dojść do czegoś w życiu musimy oto walczyć i tak jak oni wytrwale dążyć do celu . A biorąc pod uwagę negatywne postacie widzimy że zło nie popłaca .

Sądzę że na podstawie przedstawionych argumentów udowodniłem słuszność tezy podanej na początku , a „ Krzyżacy ” Henryka Sienkiewicza wciąż powinni się znajdować na liście lektur obowiązkowych dla uczniów gimnazjów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.