Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Czy Krzyżacy wciąż powinni znajdować się na liście lektur obowiązkowych?

Na lekcjach języka polskiego musimy omawiać wiele książek, które nie zawsze są interesujące. Według mnie powieść Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy” powinna nadal się znajdować w gronie lektur obowiązkowych, a na potwierdzenie tego istnieje wiele argumentów.

Jednym z nich jest ciekawa fabuła i umiejętne przeprowadzanie nas przez autora z wątku jednej postaci do drugiej. Utwór cały czas trzyma czytelnika w napięciu. Przykładem tego jest oczekiwanie co stanie się z Danusią czy Jurandem w niewoli krzyżackiej.

Powieść jest wspaniałą lekcją historii średniowiecza. Dowiadujemy się z niej kto był ówczesnym władcą Polski lub jak przebiegały bitwy. Teraz wiem że na przełomie XIV i XV wieku w naszym państwie królował Władysław Jagiełło, a starcie krzyżaków i Polaków pod Grunwaldem trwało cały dzień i pochłonęło wiele ofiar.

Książka pokazuje nam przepiękną odwzajemnioną miłość córki do ojca. Z pewnością takie uczucie łączy Danusię i Juranda. Powinniśmy jako dzieci brać z niej przykład i kochać oraz darzyć wielkim szacunkiem swoich rodziców.

„Krzyżacy” ukazują nam obyczaje panujące na zamkach i dworach. Honorowe zachowania rycerzy . Sienkiewicz wyjaśnia nam dlaczego w taki sposób postępowano, aby łatwiej zrozumieć treść książki i poczuć się tak jak byśmy znajdowali się na miejscu bohatera.

Przypatrując się postacią możemy wyciągnąć wnioski że aby dojść do czegoś w życiu musimy oto walczyć i tak jak oni wytrwale dążyć do celu . A biorąc pod uwagę negatywne postacie widzimy że zło nie popłaca .

Sądzę że na podstawie przedstawionych argumentów udowodniłem słuszność tezy podanej na początku , a „ Krzyżacy ” Henryka Sienkiewicza wciąż powinni się znajdować na liście lektur obowiązkowych dla uczniów gimnazjów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *