Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Czy ludzie powinni uczyć się historii? Poznawać zdarzenia?

referat na temat ,,czy ludzie powinni uczyc się historii? Poznawać zdarzenia?”

Uważam, że ludzie powinni uczyc się historii, poznawać daty, wydarzenia, powstania, wojny,królów Polski, władców świata. Historia wydaje się straszna? Lecz czy tak naprawdę jest? Wszystko to zależy od sposobu przedstawienia przeszłości. Ta dziedzina nauki nie musi być wcale nudna. Musimy pamiętać, że historia to nie tylko puste słowa i daty. Przedstawia dzieje naszych przodków. Życie ludzi takich jak my, więc tak jak nasze życie te w przeszłości wcale nie musiało być monotonne i jednolite.

Wielu z nas nie interesuje się przeszłością. Żyje przyszłością, a jeszcze częściej teraźniejszością.
Nie można jednak myśleć uczciwie o przyszłości nie znając przeszłości. Dlaczego tak się dzieje, dlaczego większość Polaków nie zna dawnych czasów?

Dużą rolę odgrywają warunki życia każdego człowieka, zjamujemy się byciem ,,tu i teraz”, nie zosatwiamy sobie czau, nie mamy ochoty przypominać sobie jak było kiedyś. Każdy Polak powinien choć trochę wiedzieć o historii swojego państwa. Powinniśmy wiedzieć skąd się wzięły w Polsce obyczaje, które są zakorzenione w naszych rodzinach.

Poznawanie przeszłości pozwala przewidywać przyszłość i interpretować teraźniejszość. Jeżeli wiemy, co się wydarzyło rozumiemy, dlaczego tak jest jak jest obecnie. Zrozumienie historii jest niezbędne do zrozumienia czasów, w których żyjemy teraz. „Naród bez wiedzy o przeszłości nie jest wart przyszłości”, to słowa Józefa Piłsudskiego z którymi w całej okazałości się zgadzam. Społęczeństwo bez świadomości historycznej nie ma szans na rozwój.

Istnieje powiedzenie ,, hostoria jest nauczycielką życia”, ale czy to aby trfne stwierdzenie? Słyszałam wiele wypowiedzi na ten temat typu: ,,Tak, może jest nauczycielką, ale jeszcze nikogo niczego nie nauczyła”. Historia daje nam dużo do myślenia i niekiedy zmusza nas do działania. Sądzę, że generałowie i inni przywódcy wzorowali się na działaniach wcześniejszych strategów. Wiedzieli jakie popełnili błędy i ich unikali. Nie mówię w tym momencie o naszym teraźniejszym rządzie. To według mnie pewna grupa społeczna ,,pod krawatami”, która właśnie oplakatowuje moje miasto w zwiąku z wyborami. Niestety właśnie ci ludzie njczęściej nic nie wyciągają z przeszłości.

Mam nadzięję, że przedstawiłam wystarczającą ilość argumętów opowiadających się za potrzebą poznawania historii i kształcenia człowieka w tym kierunku. Musimy poznawać zdarzenia i być świadomi tego co się działo w przeszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *