Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Czy starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczesnego?

Moim zdaniem starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczesnego. Przede wszystkim starożytność to czas w historii świata trwający do V wieku naszej ery. To w starożytności powstały mity, które ukazują obraz dzielnego, odważnego i pięknego człowieka. Myślę że takim ideałem dzielnego człowieka może być Hektor, który wiedząc że poniesie klęskę stawił czoła silnemu Achillesowi. I choć przegrał swoją walkę został uznany za bohatera.

Następnym przykładem odważnego człowieka jest obraz rycerza przedstawiony w filmie „Gladiator”. Fabuła filmu przedstawia dzielnego i odważnego wojownika, który walczy o wolność swoją i swoich przyjaciół, osiągając postawiony przed sobą cel- wygrywając walkę.

Niewątpliwie kolejnym przykładem starożytnego ideału jest miłość. Taką miłością żony do męża jest uczucie Penelopy do Odysa. I choć ten długimi latami nie wracał do domu, ona nadal czekała na niego.

Według mnie już w starożytności panowała miłość do bliźniego. Z całą pewnością przedstawiona ona jest w micie pt. ”Antygona”. Siostry poświęciłyby się dla siebie nawet za cenę swojego życia.

Kolejnym przykładem starożytnego ideału w mojej rozprawce są igrzyska olimpijskie. Udział w nich mogli wziąć tylko najlepsi. Rywalizacja między nimi była zaciekła, ale czysta, nie tak jak w dzisiejszym sporcie gdzie jest dużo zabronionego dopingu. Starożytne igrzyska były idealne, gdyż ludzie biorący w nich udział rządzili się prawami natury.

Uważam, że we współczesnym świecie nadal spotykamy starożytne ideały dobrych i szlachetnych ludzi, którzy ciągle poświęcają się dal innych. Przykładem takich ludzi mogą być: Papież- Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty, Jurek Owsiak i „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” itd. Ludzie Ci posługują się starożytnymi ideałami, które są nam potrzebne i należy je naśladować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *