Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Czy w miłości lepiej słuchać głosu rozsądku, czy też oddać się namiętności?

Milosc jest nieodłącznym elementem każdego człowieka . Dotyka nas niespodziewanie, wtedy kiedy najmniej się tego spodziewamy, jest ulotna, niekiedy dostarcza wielu cierpień i rozczarowan , lecz mimo to większość ludzi kojarzy ja z cieplem, poczuciem szczęścia, chwilami uniesien, beztroski i spontaniczności. W chwili gdy poznajemy bliska naszemu sercu osobe, razsadek schodzi na dalszy plan, kieruje nami namietnosc która stal się natchnieniem dla wielu poetów i pisarzy.
Fragment powieści Boleslawa Prusa pt „Lalka” ukazuje rozmowe miedzy Ignacym Rzeckim i Stanislaem Wolkuskim który przezywa swoja milosc. Ta kobieta jest Izabela Łecka. Jest to dama z wyższych sfer, dobrze wychowana, elegancka oraz jak się okazuje w dalszych losach bohaterow -niedojrzala uczuciowo. Rzecki probuje uswiadomosc i ostzrec Wokulskiego przed czyhającym go cierpieniem i odrzuceniem. Pan Ignacy jest typowym racjonalista, który zdecywowanie uważa iż namietnosc prowadzi do zguby. Jego zdaniem nie należy zbytnio angazowac się w uczucie. Trzeba zawsze zachować zdrowy rozsadek, nie podejmowac zbyt gwałtownych, pochopnych i spontanicznych decyji. Wokulski jednak odpiera argumenty subiekta. Chce udowodnić Rzeckiemu iz namietnosc i uczucie jakim darzy Pannę Izabele jest prawdziwe i cakowiecie rozni się od pozostałych zakochanych par. Ma jednak swiadomosc ze jego milosc może zostać odrzucona to chce sprobowac. Nie zamierza się poddac i rezygnować z Łęckiej, powiewaz to ona obudzila w nim po raz pierwszy tak głębokie uczucie.
Mimo iż akcja powieści nie konczy się szczęśliwie to jednak namietnosc przwaza nad rozsądkiem. Dzieki temu Wokulski mogl chociaż na chwile być innym człowiekiem. Milosc spowodowala ze miał inne spojzrenie na swiat. Stal się bardziej wrażliwy an otocznie, zaczal interesować się sprawami które wcześniej go nie dotyczyly m.im pomoc na Powislu, zapewninie pracy Mariannie czy Węgiełkowi.

Natepnie dramat „Romea i Julii” w. Szekspira udowadnia iż należy poddac się namietnosci.
Dramat ten ukazuje potężnie uczucie dwojga ludzi, ktorzy zmuszeni sa ukrywać się z pozadnaiem jakie ich łaczy. Oboje byłi swaidomi tego ze ich związek nie ma przyszłości, ponieważ nie zdobyliby akceptacji ze strony swoich rodzicow. Mimo to często się spotykali, cieszyli się sobą i kazda spedzona wspólnie chwila. Historia ta, jest przykładem wielkiego i bezgranicznego uczucia, które jest w stanie ponieść smierc w imie milosci. Dramat niestety konczy się smiercia obojga zakochanych lecz ukazuje istote i sile jaka jest milosci .Jest symbolem czystosci , oddania oraz nieszczeliwej milosc. Choć szczęście kochankow z Werony nie tralo zbyt długo to jednak ujawnia ono jak wazna role odgrywa uczucie w zyciu człowieka i do jakich czynow jestesmy zdolni bedac zakochanym.

Przedstawione powyżej przeze mnie przykłady pokazuja iż milosc ma rozne oblicza. Wspaniałym uczuciem jest kochac i byc kochanym lecz przez rozne przeciwności losu nie zawsze się tak dzieje. Lokujac swoje iczucia musimy liczy się z tym iż nie zawsze zostana one zaakceptowane. Moim zdaniem rozsadek jest wazny szczególnie wtedy kiedy nie mamy pewnsci iż druga osoba darzy nas tym samym uczuciem. To z pewnoscia uchroni zakochana osobe przed odrzuceniem i w konsekwencji zrażeniem się do plci przeciwnej .niemniej jednak w dużym stopniu nalzey kierowac się sercem gdyz jest to nasz naturalny spontaniczny i w peni ludzki odruch, którego nie należy się wstydzić lub wypierać gdyż dzięki milosci możemy przezyc swoje najpiękniejsze w zyciu chwile.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *