Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Czy wartości takie jak: patriotyzm, honor, odwaga mają znaczenie uniwersalne?

Czy wartości takie jak: patriotyzm, honor, odwaga mają znaczenie uniwersalne? Według mnie tak, ponieważ można to zauważyć w wielu dziełach literackich, w których różnica czasu akcji świata przedstawionego jest całkiem duża. W tej pracy postaram się to zjawisko dokładnie opisać i przedstawić na podstawie kilku lektur gimnazjalnych.
Swój pierwszy argument oprę na powieści „Krzyżacy” autorstwa Henryka Sienkiewicza. W dziele tym, którego akcja rozgrywa się na początku XV wieku, można zauważyć wiele przejawów wartości takich jak patriotyzm, honor czy odwaga. Dotyczy to szczególnie przedstawionych w książce rycerzy – to oni reprezentowali w pełni te wartości, walcząc w obronie ojczyzny przed nacierającym wrogiem. Szczególnym elementem, który może potwierdzić moją tezę jest fakt, że „Krzyżacy” to powieść historyczna, co oznacza, że wymienione przeze mnie wartości to nie tylko puste słowa napisane na papierze, ale prawdziwe i żywe słowa i czyny.
Drugi dowód, który przedstawię na potwierdzenie postawionej przeze mnie tezy, jest wysnuty na podstawie książki „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego. Powieść ta, osadzona w czasach III rozbioru Polski, który przypadał na XIX wiek, także przedstawia patriotyzm, honor i odwagę, które uważam za wartości ponadczasowe. Można to szczególnie zauważyć w zachowaniu głównego bohatera – Marcina – po jego przemianie i w zachowaniu jego rówieśników. Ryzykowali oni wiele, przeciwstawiając się zakazom okupanta i rozwijając w sobie ducha polskości poprzez m.in. czytanie polskiej literatury. Mimo, że między „Syzyfowymi pracami” a „Krzyżakami” jest przestrzeń 400 lat, to wartości bohaterów pozostają niezmienne.
Ostatnim dziełem, za pomocą którego przedstawię kolejny i ostatni już argument w swojej pracy, jest autentyczna powieść „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. W tym dziele, rozgrywającym się podczas II Wojny Światowej w połowie XX wieku, które zostało w pełni napisane na podstawie autentycznych faktów, można zobaczyć, jak główni bohaterowie książki, w obronie: patriotyzmu, honoru i odwagi – wartości, które uważam za ponadczasowe, oddają swoje własne życie. Ponoszą śmierć w obronie Polski i własnej polskości, jednak nie nadaremnie, bo za ich przykładem poszło jeszcze wiuelu do w walki w obronie tego, co w życiu najważniejsze.
W tym miejscu chciałbym już zakończyć swoją pracę mając nadzieję, że nie tylko potwierdziłem swoje zdanie, ale także uświadomiłem komuś, jak wiele warte są: patriotyzm, honor i odwaga, jak wiele one kosztują i jak wiele oddali za te wartości ludzie, którzy walczyli w słusznej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *