Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Do kogo zwraca się Adam Mickiewicz w Inwokacji do Pana Tadeusza i o czym mówi.

Plan:
1. Do kogo zwraca sie poeta w pierwszych czterech wersach?
2. Do kogo zwraca się w dalszych wersach?
3. O co prosi Matkę Boską?

Inwokację zaczyna poeta słowami: Litwo! Ojczyzno moja!. Pierwsze cztery wersy są jakby głębokim westchnieniem wyrażającym tęsknotę za odległym, utraconym krajem rodzinnym. Poeta mówi, że wtedy najgoręcej tęskni za ojczyzną i najboleśniej ją wspomina, gdy się ją straci. To wszystko, co będzie pisał, wypływa z tęskonty i z tych cerdecznych wspomnień.

Cztery wersy dalej poeta pisze: Panno święta, co jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie!. A więc tym razem zwraca się do Matki Boskiej, której najbardziej znane obrazy są w Częstochowie i w kościele w Wilnie, znajdującym się nad Ostrą Bramą.

W dalszych słowach jest jakby modlitwa do Matki Boskiej, by pomogła mu w tym dziele, które zamierza napisać. Przypomina, że gdy był małym dzieckiem i ciężko zachorował, Matka Boska przywróciła go do zdrowia. Prosi więc, by i teraz, gdy na wygnaniu i obczyźnie czuje się jak umarły, przywróciła mu pamięć dawnych czasów i krajobrazów znad Niemna. Pragnie ujrzeć oczami duszy te wszystkie barwy łąk, pól i lasów. Chce poczuć zapach kwitnącej gryki, usłyszeć szum wiatru i dojrzałych zbóż.

Chciałby to wszystko jak najlepiej, jak najwierniej opisać w Panu Tadeuszu, ale ma wątpliwości, czy zdoła. Prosi więc Matkę Boską o wsparcie w tym trudnym dziele.

Myślę, że Matka Boska wysłuchała prośby Mickiewicza. Pan Tadeusz zawiera najwspanialsze w polskiej literaturze opisy przyrody. Jest epopeją narodową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *