Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Do obywatela Johna Browna – przykład operowania obrazami poetyckimi i wyraz poparcia C.K.N. dla walki o wolność wszystkich narodów.

Do obywatela Johna Browna – tytułowy bohater był amerykańskim demokratą, walczącym o zniesienie niewolnictwa murzynów. W 1859r. Brown uderzył na arsenał chcąc wywołać powstanie mające na celu zniesienie niewolnictwa. Za to został postawiony przed sądem, oskarżony o zdradę stanu i skazany na śmierć. Poeta odczuwa ból, że to właśnie w Ameryce dokonuje się okrutny akt tłumienia wolności, i próbuje protestować przeciwko szerzącemu się w Ameryce zanikowi wolności i demokracji. Poeta demaskuje prawdziwe oblicze Ameryki której wolność jest tylko pozorna. Śmierć bohatera jest dla niego zapowiedzią upadku swobód demokratycznych w Ameryce – kolebce demokracji. Poeta przesyła bojownikowi wyrazy ludzkiego solidaryzmu i wyraża przekonanie, że śmierć człowieka nie jest w stanie powstrzymać ludzkiego dążenia do wolności i sprawiedliwości. Zawarta w o obrazie egzekucji metafora bardzo silnie oddziałuje na wyobraźnię i intelekt odbiorcy. Grozę potęguje autentyczność przedstawianych wydarzeń.

Cyprian Kamil Norwid obawia się, że wysiłki takich ludzi jak Kościuszko, Waszyngton i innych bojowników o wolność Ameryki lub innych krajów pójdą na marne.

Wiersz kończy się myślą, że w walce o wolność Ameryki i innych narodów duże znaczenie może odegrać poezja, wyraża to w słowach:

…Bo pieśń nim dojrzy,
człowiek nieraz skona ,
A niźli skona pieśń
naród najpierw wstanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *