Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

„Epikureizm czy stoicyzm – którą postawę wybrać lepiej w współczesnych czasach?”

W czasach obecnych, postawy stoickie i epikurejskie są bardzo bliskie człowiekowi.
Większość osób stara się czerpać radość z życia ale potrafią też opanować swoje emocje i nie ulegać błahym zachcianką . Jednak wraz z wiekiem człowiek myśli innymi kategoriami. Mam na myśli to, że co raz częściej kieruje się postawą stoicką.

Według filozofów stoicyzmu, człowiek, aby osiągnąć szczęście musi zachować równowagę duchową, powagę i spokój wewnętrzny a także nie poddawać się przeciwnością.

Stoik gdy doświadczy w życiu nieszczęścia nie powinien się nim w dużym stopniu przejmować, wręcz przeciwnie – szukać jego dobrych stron i wyciągać wnioski na przyszłość. Przeanalizować zaistniałą sytuację krok po kroku, wynaleźć błędy i przemyśleć swoje poczynania, aby już w jego życiu nie pojawiły się podobne wpadki.
Np. jeśli ktoś straci pracę np. za nierzetelne wykonywanie swoich obowiązków to nie powinien stawiać tego wydarzenia jako najważniejszego, tylko przeanalizować swoje błędy i wysnuć z nich wnioski na przyszłość aby podobnych nie popełniać. Dobrą stroną w tej sytuacji jest to, że człowiek nabrał jakiegoś doświadczenia życiowego ale także i w pracy. Będzie mógł na nowym stanowisku zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Patrząc z drugiej strony to czy każdy z Was młodzi chciałby skromnie żyć bez radości i szaleństwa ?
Dlatego drugą postawą człowieka współczesnego jest epikureizm mówiący : Carpe Diem czyli chwytaj dzień. Człowiek tu korzysta w pełni z życia czyli żyje rozrzutnie, podejmuje często pochopne decyzje, dobre na chwilę obecną, nie myśląc o swojej przyszłości.
Wtedy gdy dopadnie go bieda i upokorzenie zaczyna myśleć o swoich błędach wyciągając z nich wnioski stając się mądrzejszym i dojrzalszym o swoje doświadczenia.

Znam parę osób, które pod wpływem emocji są w stanie zrobić głupstwa, których potem żałują. Najpierw coś zrobią a potem się dopiero nad tym zastanowią. Przyznam się, że sama jestem jedną z nich. Kończąc swoją wypowiedź chciałabym Wam powiedzieć abyście mądrze korzystali z życia i z umiarem a także cieszyli się i doceniali to co macie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *