Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny opracowanie.

O autorce
Joanne Rowling urodziła się 31.07.1965 roku w Bristolu w hrabstwie Avon . Już jako dziecko wykazywała zdolności pisarskie. W wieku sześciu lat napisała swoją pierwszą książkę, która opowiadała o pewnym króliku . Rowling dorastała w małym brytyjskim miasteczku o nazwie Chopping Gwen. Skończyła studia na wydziale humanistycznym i romanistykę w Exeter. W wieku 28 lat została matką malutkiej Jessiki . Swoją córeczkę wychowywała sama borykając się z różnymi problemami. Właśnie wtedy J.K. Rowling w niewielkiej kawiarni na skrawku papieru opisała chłopca, który był pierwowzorem Harry’ego. Z trudnością kończyła pierwszy tom książki, lecz wtedy z pomocą finansową przyszła jej Szkocka Akademia Sztuki. Kolejne problemy dotyczyły publikacji książki . Wydawcy twierdzili, że fabuła i treść są zbyt skomplikowane dla młodego czytelnika. Po wielu staraniach pierwsza książka z magicznej serii Harry’ego Pottera została wydana. Powstawały kolejne tomy powieści , które do tej pory znajdują się na pierwszych miejscach list bestsellerów. Sukces Harry’ego Pottera skłonił wytwórnię filmową Warner Bross do podpisania z J.K. Rowling kontraktu na zekranizowanie jej powieści. Ostatnio ukazała się piąta cześć magicznej serii, pt. Harry Porter and the Order of Feniks (polski tytuł: Harry Potter i Zakon Feniksa). Autorka Harryego Pottera zdobyła nagrodę Smarties Book Prize Gold Medal, została nazwana Najlepszym brytyjskim autorem książek dla dzieci, roku . Książki J.K. Rowling zostały przetłumaczone na około 40 języków. Do tej pory Joannę Kathleen Rowling napisała siedem tomów powieści o Harrym

Oto one: l. ?Harry Potter i Kamień Filozoficzny
2. ?Harry Potter i Komnata Tajemnic
3. ?Harry Potter i Więzień Azkabanu
4. ?Harry Potter i Czara Ognia ?
5. ?Harry Potter i Zakon Feniksa.
6. Harry Potter i Książe Półkrwi
7. Harry Potter i Insygnia Śmierci

Bohaterowie:
Bohaterowie główni :Harry Potter ,Ron Wesley , Hermiona Granger ,profesor Quirrell ,Hagrid.
Bohaterowie drugoplanowi: Profesor McGonagal, Profesor Dumbledor, Profesor Snape Fred i Georg Wesley , Draco Malfoy ,Nevill Longbottom, po/ostali profesorowie Hogwartu.

Czas i miejsce wydarzeń:
Londyn,Hogwart-XX,XXI wiek.

Plan wydarzeń
1. Pobyt Harry’ego u Dursleyów.
2. Ujawnienie zdolności magicznych Pottera w ZOO.
3. Listy z Hogwartu.
4. Przybycie Hagrida.
5. Wyprawa na ulicę Pokątną.
6. Wyjazd do Hogwartu.
7. Przydział Harryego.
8. Pierwsze lekcje eliksirów.
9. Pojedynek Harryego z Draco Malfoyem.
10.Tajemnica zakazanego korytarza.
11. Przyjęcie Harryego do drużyny Quidditcha.
12. Pokonanie górskiego trolla i uratowanie Hermiony. IS.WygranaGryfonów w pierwszym ligowym meczu Quidditcha 13 .Odnalezienie przez Harry’ ego zwierciadła Ain Eingarp.
14.Wiadomości o Nicolasie Flamelu.
15. Areszt i wyprawa do Zakazanego Lasu.
16. Przejście obok trójglowego psa.
17. Pokonanie przeszkód strzegących Kamienia Filozoficznego.
18. Walka Harry’ego z Yoldemortem o Kamień Filozoficzny.
19. Gryfindor zdobywcą Pucharu Domów.

Streszczenie
Pewnej nocy na ulicy Privet Drive pod drzwiami domu nr 4 należącego do państwa Dursleyów pozostawiono niemowlę -Harry’ego Pottera .
Harry dorastał w domu swojego wuja Vernona i ciotki Petunii .Wujostwo oraz ich syn Dudley traktowali go jak intruza .Chłopiec spał w komórce pod schodami ,nigdy nie dostawał żadnych prezentów w przeciwieństwie do swojego kuzyna.
Pewnego dnia z okazji urodzin Dudleya cała rodzina wybrała się do ZOO .Tym razem zabrano również Harry’ego .Tam właśnie po raz pierwszy ujawniły się niezwykłe zdolności chłopca.
Każdego dnia Harry przynosił wujowi pocztę . Przeglądając listy chłopiec znalazł jeden zaadresowany do siebie . Niestety wuj Vernon wyrwał mu list i zniszczył go . Listów zaadresowanych do Harry’ego zaczęło przychodzić coraz więcej, wpadały do domu przez okna i przez komin. ?Listonoszami tej korespondencji były sowy .
Wuj Vernon postanowił natychmiast wyjechać .Wiedział bowiem dobrze ,kto jest nadawcą listów i jaka może być ich treść .Wszyscy opuścili więc dom przy Privet Drive i udali się do domku na małej wyspie.
Właśnie nadszedł dzień urodzin Harry’ego . Jak zwykle nikt nie złożył mu życzeń i nie podarował prezentu .W nocy ,gdy wybiła północ Harry pomyślał życzenie i nagle ktoś wywarzył drzwi. Na progu stał olbrzymi mężczyzna z różowym parasolem .Był to Hagrid , gajowy z Hogwartu . Opowiedział on Harry’emu o tym ,kim byli jego rodzice, w jaki sposób zginęli i skąd wzięła się blizna na czole chłopca .Oświadczył również , że zabiera go do szkoły magii i czarodziejstwa :Hogwart.
Tak zaczęło się ?nowe życie Harry’ego Pottera.
Hagrid razem z Harrym udali się do baru ?Dziurawy Kocioł, w którym znajdowało się przejście do świata czarodziejów . Najpierw wybrali się do Banku Gringotta by pobrać pieniądze należące do Pottera . Z banku Gajowy zabrał również małą paczuszkę , o której nie chciał nic powiedzieć . Potem poszli na ulicę Pokątną ,by kupić chłopcu potrzebne ?przybory szkolne . Harry dostał także od Hagrida bilet na pociąg do Hogwatu . Zdziwił się jednak gdy zobaczył numer peronu ,z którego pociąg miał odjechać . Przecież peron 9 i % nie istniał. Na dworcu londyńskim Harry usłyszał jak pewna kobieta mówiła coś o mugolach -czyli zwykłych nie magicznych ludziach . Postanowił pójść za nią i zobaczył jak jej synowie przechodzą przez ścianę między peronami 9 a 10. Harry’emu również udało się przez nią przejść. Przed nim stał – Hogwart Express.
W pociągu młody Potter zaprzyjaźnił się z Ronem Weasleyem i Hermioną Granger . Poznał również Draco Malfoya i jego kolesiów.
Potter bardzo zdziwił się tym ,że wszyscy przyglądają się bliźnie na jego czole oraz wiedzą kim on jest.
Podróż dobiegła końca . Na miejscu czekały na uczniów łodzie ,którymi pierwszoroczni popłynęli do zamku .Tam profesor Mc Gonagall zabrała ich do Wielkiej Sali na ceremonię przydziału do czterech domów Hogwartu : Sliythernu, Gryffindoru, Ravenclowu i Hufflepuffu, które rywalizowały między sobą przez cały rok o Puchar Domów. Harry został przydzielony do Gryffindoru .
Następnego dnia zaczęły się lekcje .Wkrótce okazało się ,że zajęcia eliksirów z profesorem Snapem ,będą dla Harry’ ego koszmarem, a poznany Draco stanie się jego rywalem i wrogiem . Na Harry’ego czekała też miła niespodzianka .Dzięki temu ,że świetnie radził sobie z lataniem na miotle został wybrany do drużyny quidditcha i został szukającym.
Codzienne życie uczniów Hogwartu wypełniało mnóstwo zajęć . Harry i Roń nie lubili zbytnio przykładać się do nauki i pakowali się w różne kłopoty ,natomiast Hermioną była szkolnym kujonem i dlatego wielu uczniów dokuczało jej .
Pewnej nocy , miało dojść do pojedynku na różdżki między Harrym , a Malfoyem. Potter wraz z przyjaciółmi oczekiwał Draco w Izbie Pamięci. która znajdowała się na trzecim piętrze zamku. Niestety rywal nie pojawił się , za to wszyscy usłyszeli głos nie lubianego woźnego szkoły -Filcha. Rzucili się do ucieczki, znaleźli się w zakazanym korytarzu i nagle ujrzeli coś co zmroziło im krew w żyłach . Tym czymś był wielki trójgłowy pies . Na szczęście Harry’emu i jego przyjaciołom udało się uciec.
Harry, Roń i Hermiona co dzień przeżywali nowe przygody . W Noc Duchów Potterowi i Wesleyowi udało się uratować Hermionę i pokonać górskiego trolla. Drużyna Gryfonów dzięki sprawności Harry’ego odnosiła kolejne zwycięstwa w meczach ąuidditcha . Podczas meczu ze Ślizgonami Potter omal nie spadł ze swojej miotły . Hermiona zauważyła jak profesor Snape wpatrywał się w Harry’ego i jak szeptał coś pod nosem . Dziewczyna była przekonana, że Snape czarował miotłę chłopca . Już wcześniej podejrzewała profesora o sprowadzenie do lochów Hogwartu trolla oraz o to , że Snape próbował wykraść coś czego pilnował trójgłowy pies . Swoimi obawami podzielił się z Hagridem , Ronem i Harrym. Wtedy właśnie Hagrid stanął w obronie Snapea i niechcący napomknął o sprawie między profesorem Dumbledoreem , a Nicolasem Flamel.
Odtąd dzieci postanowiły rozwiązać zagadkę związaną z trójgłowym psem i tajemniczym panem Flamelem .
Nadeszły święta Bożego Narodzenia. Większość uczniów Hogwartu wyjechała do swoich domów . Harry i Roń pozostali jednak w szkole . Po raz pierwszy w życiu Potter dostał prezenty gwiazdkowe . Wśród nich była peleryna niewidka należąca kiedyś do jego ojca. Teraz tajemnice Hogwartu stanęły przed Harrym otworem . W nocy pod swoją peleryną niewidką chłopiec udał się do działu ksiąg zakazanych? by dowiedzieć się czegoś o Nicolasie Flamelu . Gdy tam dotarł wziął do rąk pierwszą lepszą książkę i nagle ciszę przerwał głośny wrzask wydobywający się z jej wnętrza . Chłopiec usłyszał kroki i głos woźnego . Narzucił pelerynę , minął Filcha w drzwiach i zaczął uciekać . Wszedł do pustej klasy i ujrzał wielkie lustro . Stanął przed nim i zobaczył w nim swoich rodziców i siebie . Następnej nocy Harry zabrał ze sobą Rona . Niestety Roń nie zobaczył w lustrze rodziców Harry’ego , ujrzał w nim siebie zdobywającego Puchar Domów i Puchar Quidditcha . Obaj chłopcy zaczęli zastanawiać się co mogą oznaczać wizerunki ujrzane w zwierciadle .Myśl o rodzicach; nie dawała Harry’emu spokoju . Znów wybrał się do klasy by ich zobaczyć . Wtedy pojawił się profesor Dumbledore i wyjaśnił mu , że zwierciadło pokazuje najbardziej skryte pragnienia osoby , która w nie patrzy .
Ferie świąteczne dobiegały końca . Uczniowie Hogwartu wracali do szkoły. Wtedy właśnie, przypadkiem Harry znalazł informacje o Flamelu . Znajdowały się one na karcie Sławnych Czarodziejów dołączonej do czekoladowej żaby . Hermiona natychmiast pobiegła po książkę wypożyczoną z biblioteki. W książce przeczytali, że Nicolas Flamel był twórcą Kamienia Filozoficznego . Domyślali się również , że to właśnie tego kamienia pilnuje Puszek i że jest to coś co Snape próbuje ukraść .
Harry coraz bardziej obawiał się profesora Snape’a . Wydawało mu się , że jest przez niego śledzony i że nauczyciel czyta w jego myślach . Widział również sprzymierzeńca w profesorze Cmirrellu , nauczycielu obrony przed czarną magią.
Pewnego dnia Harry natknął się w bibliotece na Hagrida . Chłopiec chciał zadać przyjacielowi kilka pytańlecz ten zaprosił Harry’ego wraz z przyjaciółmi do swojej chatki i szybko wyniknął się z pomieszczenia .Wkrótce okazało się , że tym co tak bardzo zajmowało gajowego był norweski smok kolczasty . Niestety trzymanie smoka w Hogwarcie było nielegalne i Hagrid musiał się go pozbyć . Przyjaciele wspólnie postanowili, że smokiem powinien się zająć brat Rona -Charlie .Wysłali do niego list i niedługo otrzymali odpowiedź z której wynikało , że wkrótce zjawi się ktoś po małego Norberta.
W nocy o umówionej porze Harry i Hermiona zabrali smoka na najwyższą wieżę i oddali go przyjaciołom Charliego . Byłby to koniec przygody ze smokiem , niestety nasi bohaterowie byli śledzeni przez Malfoya. Draco został nakryty przez profesor McGonagall,
a Harry i Hermiona dostali się w ręce Kicha. Wkrótce okazało się , że dołączył do nich Nevill, który usiłował ostrzec przyjaciół. Cała czwórka została ukarana aresztem , a ich domom odebrano punkty . Nie był to koniec kary . Chłopcy i Hermiona mieli pomóc Hagridowi w wytropieniu osoby , która zabija jednorożce w Zakazanym Lesie . Niestety nie udało im się uratować zranionego jednorożca. Harry omal nie zginął gdy został zaatakowany przez zakapturzoną postać .Uratował go centaur o imieniu Firenzo .Centaur powiedział, że tym kto chciał zabić Harry’ego był Yołdemort.
Blizna na czole Harry`ego piekła go coraz częściej i silniej .Chłopiec zdawał sobie sprawę , że jest to rodzaj ostrzeżenia przed grożącym mu niebezpieczeństwem . Po rozmowie z Hagridem , w której gajowy wyznał, że zdradził poznanemu w Dziurawym Kotle nieznajomemu jak uspokoić trójgłowego psa, dzieci postanowiły powiadomić profesora Dumbledore’a o swoich obawach związanych z profesorem Snape’m oraz opowiedzieć mu o spotkaniu z Yoldemortem .
Teraz przyjaciele byli pewni, że Snape pomaga Yoldemortowi w zdobyciu Kamienia Filozoficznego .Dzięki niemu Voldemort odzyskałby siły i stałby się nieśmiertelny . Mógłby wtedy zabić Harry ego podobnie jak zabił jego rodziców, a światem czarodziejów zawładnęło by zło .
Niestety profesor Dumledore został wezwany do Ministerstwa Magii i wyjechał z Hogwartu. Dzieci postanowiły, że muszą dotrzeć do kamienia przed Snape’m .
Kiedy wymykały się z dormitorium napotkały pewną przeszkodę – Nevilla. Hermiona sparaliżowała chłopca zaklęciem i dopiero teraz mogli iść dalej. Niestety drzwi do zakazanego korytarza były otwarte. Ktoś już przeszedł obok Puszka. Harry uśpił psa fletem, który dostał od Hagrida. Przyjaciele otworzyli klapę w podłodze i po kolei skoczyli w dół . Wylądowali w diabelskich sidłach, ale Hermiona dobrze znała zielarstwo i wiedziała jak się z nich uwolnić . Wbiegli do kamiennego korytarza i wkrótce dotarli do zamkniętych drzwi. Nie mogli ich otworzyć za pomocą zaklęcia i wtedy dostrzegli nad swoimi głowami mnóstwo uskrzydlonych kluczy . Harry emu udało się złapać właściwy klucz .Cała trójka weszła do komnaty gdzie znajdowała się ogromna szachownica . Figury na szachownicy nie pozwoliły dzieciom przejść dalej. Roń wiedział, że muszą zagrać i wygrać drogę przez pokój . Rozpoczęła się partia szachów . Harry , Roń i Hermiona stanowili jedne z figur . Udało im się wygrać , niestety musieli poświęcić Rona, który został zbity przez królową.
Dalej podążyli więc tylko Harry i Hermiona. W następnej komnacie natknęli się na pokonanego trolla, a w kolejnej znaleźli przeróżne eliksiry. Hermiona przeczytała umieszczoną obok nich zagadkę i po długim namyśle wskazała odpowiednie eliksiry , które pozwalały iść dalej i otwierały drogę powrotną . Harry rozkazał Hermionie by wróciła do Rona i zawiadomiła o wszystkim Dumbledora . Dalej szedł już tylko on sam .
Gdy wszedł do ostatniej komnaty zobaczył profesora Quirrella zamiast, jak się spodziewał Snape’a . Teraz dopiero objawiło się prawdziwe oblicze profesora obrony przed czarną magią. To on próbował wcześniej zabić Harry’ego , a profesor Snape cały czas bronił chłopca przeciwzaklęciami . Za profesorem Quirrellem Harry dostrzegł zwierciadło. Jakiś głos powiedział by chłopiec stanął przed lustrem . Harry nie miał wyjścia, musiał robić co mu kazano . Stanął przed nim i ujrzał siebie trzymającego Kamień Filozoficzny .W tej samej chwili poczuł jak coś ciężkiego wpadło mu do kieszeni .Harry wiedział, że nie może powiedzieć Quirrellowi co widzi, skłamał więc mówiąc , że zobaczył siebie i Dumbledora. Głos wiedział.że Harry kłamie , nakazał Quirrellowi ściągnąć turban z głowy . Oczom Harrego ukazała się blada twarz lorda Voldemorta .Widząc , że Harry z własnej woli nie odda mu kamienia ,Vołdemort rozkazał Quirrellowi zabić chłopca. Profesorowi nie udała się jednak ta sztuka, ilekroć Harry go dotknął na jego ciele pojawiały się wielkie bąble.
Blizna Harryego1 paliła go z całej mocy, szamocąc się z Quirrellem, chłopiec słyszał wrzaski Yoldemorta :?Zabij go . Nagle stracił przytomność i zaczął się zapadać w ciemność. Porter obudził się w skrzydle szpitalnym . Obok niego stal profesor Dumbledor ,który wyjaśnił Harry’emu co ocaliło mu życie i co się działo dalej, gdy chłopiec stracił przytomność.
Nadszedł koniec roku szkolnego w Hogwarcie . W czasie uczty ogłoszono zwycięzcę rywalizacji domów . Do tej pory Puchar Domów miał trafić w ręce Slytherinu, ale wobec ostatnich wydarzeń dyrektor szkoły postanowił przyznać dodatkowe punkty Gryffmdorowi.
Cała sala przybrała barwy Gryfonów . Zwycięzcą został Gryffindor!
Jeżeli chcecie poznać wszystkie przygody Harry1 ego Pottera i dowiedzieć się co się stało z Lordem Voldemortem przeczytajcie kolejne tomy książek o młodym czarodzieju .
Ocena i podsumowanie
Jako lekturę uzupełniającą wybraliśmy książkę Joannę K.Rowling pt. ?Harry
Porter i Kamień Filozoficzny .
Książka jest ciekawa .interesująca i wciągająca. Opowiada o Harrym i jego
najlepszych przyjaciołach Ronię i Hermionie, którzy wspólnie przeżywają
wspaniałe i fantastyczne przygody .
Walka Harry’ego Pottera z Lordem Voldemortem ukazuje zwycięstwo dobra
i miłości nad złem.
Aby poznać dalsze losy bohaterów koniecznie trzeba przeczytać następne tomy
Ocena:6
Koniec.

za błędy w pisowni przepraszam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *