Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Historia wojny trojańskiej

Na Olimpie odbywało się wesele bogini Tetydy i Peleusa, Nie zaproszono jedynie bogini niezgody Eris, która przybywszy na wesle z zemsty rzuciła jabłko z napisem „dla najpiękniejszej”, od razuy pokłuciły się Afrodyta, Hera i Atena, o to,do której z nich należy owoc Spór miał rozstrzygnąć Parys, bogibnie probowały go przekupić, i tak: Hera dawała mu bogactwo, Atena – mądrość, Afrodyta – Helenę, najpiękniejszą kobietę. Parys wybrał Afrodytę, a ta kazała mu jechać o Sparty po przyszłą żonę.
Parys został bardzo życzliwie przyjęty przez Menelaosa, władcę Sparty. Podczas nieobecność Menelaosa Parys porwał wówczas jego żonę Helenę i uciekł z nią do Troi.

W całej Grecji zawrzało na wieść o tym, jak zamorski barbarzyńca znieważył święte prawo gościnności. Rozpoczęto wojnę. W szeregach Hellady Naczelnym dowódcą został Agamemnon. Według przepowiedni los wyprawy zależał od Achillesa
Wojskami Greckimi dowodził brat Menelaosa – Agamemnon, wojska Greckie zbierały się w Aulidzie, a okręty gotowe o drogi czekały na morzu. Te jednak nie mogły wypłynąć, gdyż nie było wiatru. Wróżbita powiedział, że Atremida domaga się ofiary z córki Agamemnona, więc zgodnie z życzeniem bogini, przywieziono Ifigenię przed ołtarz, jednak tuż przed jej złożeniem pojawiła się Artemida i zabrała dziewczynę do świątyni, gdzie miała być kapłanką, a w jej miejsce złożyła łanię.
Grecy mogli już wypłynąć, ale czekali na Achillesa, którego matka ukryła. Odyseusz dostał za zadanie odnalezienie go. Przebrany za kupca dotarł do miasta, rozłożył kosztowności, spostrzegł, że jedna z dziewcząt interesuje się wyjętym również prze niego, mieczem, okazało się , że był to przebrany Achilles.
Przed wypłynięciem, przepowiedziano, że wojna rozstrzygnie się dopiero jej w 10 roku.

Gdy Grecy dopłynęli do Troi, rozbili obóz nad brzegiem morskim. Najpierw wysłano posłów prośba o zwrot Heleny, jednak żądanie te zignorowano. Rozpoczęła się Wojna która wyglądała w ten sposób, że żołnierze pojedynczo toczyli pojedynki, a potem wracali do obozów. Przez co działania wojenne postępowały opieszale. W 10 roku wojny w obozie greckim wybuchła zaraza. Między Agamemnonem a Achillesem powstał konflikt przez co Achilles zaniechał walki. Jego Przyjaciel- Partokles – wziął jego zbroje i stanął do walki z Hektorem, poległ jednak w niej. Matka Achillesa poprosiła Hefajstosa, aby wykuł jeszczą lepsza zbroję dla jej syna, i gdy ten to zrobił, Achilles stanął do walki z nim. Wygrał oczywiście walkę i potem ciągnął zwłoki Hektora za rydwanem do obozu. Później oddaje ciało królowi Troi. Achillesa zabił dopiero Parys, trafiając strzałą w jego piętę który w tym czasie tez zginął Helenę wydano za brata Parysa Gdy Trojanie pewni byli swojej klęski Grecy odjechali spod murów Troi. Został tylko olbrzymi drewniany koń w którym ukryło się 12 żołnierzy wraz z Odyseuszem-autorem tego pomysłu Trojanie wciągnęli konia do miasta i do wieczora przy winie świętowali zwycięstwo. W nocy greccy żołnierze opuścili drewnianego konia i otworzyli bramy miasta. schowane okręty wróciły i cala armia grecka zaatakowała troje Zaczęła się rzeź. Zginęli wszyscy Trojanie. Menelaos odzyskał Helenę, a wojska greckie wróciły do domu.

Nie chciało mi się poprawiać błędów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *